Előszó
Az utóbbi évek agglomerációs ártalmaitól tartva mi, a Pilisért aggódok elhatároztuk, hogy kerítést húzunk a Pilis elé. Nem szögesdrót védelemre gondoltunk, hanem erkölcsi kerítésre. Kerítést oda szoktak húzni, ahol valamilyen értéket szeretnének megvédeni az utókor számára, a modernizáció pusztításától. Olyan erkölcsi védelem ez, mint amilyent a Pilisszántó címerében rejtőző szimbólumainkban őseink üzeneteként örököltünk, és amely eddig sikeresen őrködött falunk felett. Címerünk pajzs alakja védelemre van kiképezve, de a mi védelmünket nem kard, tőr, vagy egyéb ölő eszközzel, hanem a két betlehemi csillagunk erkölcsi szellemiségével, az élet teremtését, és tiszteletét, az élet kenyerét szimbolizáló három búzakalász erejével kívánjuk megoldani.
A kápolnához, és Pilis Keresztjéhez, az egykor mészégetéshez szükséges mészkövet bányászó szántói férfiak által kitaposott ösvényen lehet feljutni. Hogy az idelátogató ne csak fizikailag jusson el a Boldogasszonyhoz, hanem érzelmileg is, ismernie kell a hozzávezető ősi történelmi utunkat Tudja meg mit jelentett nekünk Boldogasszonyunk több ezer éves múltunkban. Ezért arra gondoltunk, mintegy kálvária mintájára, stációkat állítunk az ösvény mentén azzal a különbséggel, hogy itt most ne a fájdalmas szenvedés öntse el az idelátogató szívét, hanem a történelmünk dicsőséges állomásai buzdítsák hazafias öntudatra azokat a társainkat, akik nemzeti értékeinket itt a Pilisben keresik. Mi a megfosztott múltú Nimród unokái keressük származásunk gyökereit. Újszerű és izgalmas foglalatosság lett ez mostanság, de nem a hivatásos szakma körein belül, hanem a múlt szétzúzott, üszkös romjain botladozó egyszerű kultúrkincs keresőknél, akiket a haza szeretetéből fakadóan történelmünk megismerésének vágya fűt.
A Csillagösvénynek elnevezett kaptató mentén hét szoborstációt állítottunk tiszteletre méltó történelmi nagyjainkról. Ők heten szakrális vezetőink voltak.
Smídt Róbert fafaragó Felvidékről, Szőgyénből bebizonyította, hogy nem csak kezével, hanem szívével is tud faragni. Nem anyagi haszonért, az ügy szeretetéért, anyagáron, mint ahogy ezen a helyen eddigi munkáink során is, úgy most is alapfeltétel volt, hogy a szobrok csak adományból ilL felajánlásból készülhetnek el. Negyedévente csak egy szobrot tudott felvállalni, így az év minden napfordulójára jutott egy. Az első három szobor, Nimród, Atilla, Árpád, kronológiai sorrendben épült 2007-ben. Mivel a 2008-as esztendő Mátyás, és a Pálosok éve volt, kezdtük az évet Hunyadi Mátyással, és zártuk a házigazda Szent Özsébbel. A két közbülső napfordulón pedig Szent László, majd Szent István szobra került felavatásra.
Most, hogy a Csillagösvény elkészült, teljesítettük a feladatot, amelyet a Teremtő Isten bízott ránk. Ami itt létesült az mind az Ő terve volt, nem a miénk, mert kezdettől fogva mindvégig éreztük a jelenlétét. Hitünket a Gondviselés megtapasztalása erősítette meg. Az építés során előfordult minden gond megoldása leegyszerűsödött egy halk köszönetté: tudjuk, hogy megint Te voltál, köszönjük!
Vissza