Előszó
Az élő plakett
Cséri Lajos érmeit nem kell bemutatni, nem kell magyarázni, nem kell értelmezni. Cséri Lajos érmeit egyszerűen meg kell nézni. Az érmek bemutatkoznak. Az érmek minden magyarázat nélkül érthetők, élvezhetők, az érmek önmaguktól feltárulkoznak mindenki előtt, aki a megismerés szándékával tekinti meg őket.
Kinek ajánlanám Cséri Lajos érmeit? Mindenkinek, aki meg akarja ismerni történelmünk szereplőit, jelenünk és múltunk hőseit, íróit, festőit, orvosait, zenészeit vagy csak egyszerűen arra kíváncsi, milyen is az ember. Mert ezek a plakettek megmutatják - a művész szemüvegén keresztül - a fiatalságot, az öregséget, a zsenialitást; a jóságot és a gonoszságot. Mindenkinek, akinek szándékában áll felismerni önmagát.
Ajánlanám Cséri Lajos érmeit a gyűjtőknek, de tudom, hogy hiába. Nem azért, mert nem keresettek, hanem azért, mert hiába keresnék. Ezek az érmek sokan „vannak', mégis kevesen. Egy-egy érem alig néhány példányban születik meg, jut egy az alkotónak, egy az állandó kiállításnak helyet adó Sárrétudvari Önkormányzatnak, egy a családnak és egy-egy a barátoknak. Kár! Igaz, hogy a kiállító termek mindenki előtt nyitva állnak, de nincs jobb érzés annál, mint amikor valaki kézbe vesz egy szép érmet. Azon szerencsések közé tartozom, akiknek sikerült hozzájutnia a Cséri-életmű több igen szép darabjához. Így saját tapasztalatból állíthatom, felüdülést, vigaszt nyújtanak, gondolatot ébresztenék. Jó őket tisztítani, simogatni, figyelni, ahogy az idő múlásával öregszenek, elnyerik patinájukat.
Az éremben az a csodálatos, hogy megállítja, összetömöríti, legyőzi az időt. Megállítja, hisz az éremkép nem öregszik, nem hal meg, időtlen. Összetömöríti, hiszen egyetlen pillanatban jelenít meg egy egész életet. Legyőzi, hiszen egymás mellé kerülhetnek azok, akiket századok választanak el. S feloldja az ellentéteket. Feloldja, hisz a tárolóban megférnek egymás mellett az egykor összebékíthetetlen ellenfelek. Persze mindehhez kell egy művész, egy olyan művész, aki biztos szemmel észreveszi a lényeget, és biztos kézzel visszaadja azt. Egy olyan művész, aki meleg szívvel mindig meglátja a legszebbet, a legjobbat. Egy olyan művész, aki szereti az életet, az embereket, a természetet - és Cséri Lajos ilyen művész, ilyen ember.
Ez a katalógus összefoglalja mindazt, amit meg lehet, meg kell ismernie a ma élőknek és az utánunk érkezőknek Cséri Lajosról. Jó, hogy elkészült ez a katalógus, mégis azt kívánom, hogy az élet lépjen túl rajta. Azt kívánom, hogy a Mester még igen sokáig maradjon köztünk, és szükségessé váljon további, az újabb alkotásait is tartalmazó katalógus, katalógusok összeállítása.
Vissza