1.067.081

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Cserépfalu - Látnivalók, természeti értékek

Szerkesztő
Fordító
Fotózta
Budapest
Kiadó: Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 16 oldal
Sorozatcím: Tájak-Korok-Múzeumok Kiskönyvtára
Kötetszám: 553
Nyelv: Magyar  
Méret: 16 cm x 12 cm
ISBN: 963-554-144-9
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

A Hór-völgye kapujában található a már évezredek óta lakott Cserépfalu. A települést 1196-ból fennmaradt írás említi először, akkor még Cheryp néven, a XV. századtól viszont már Cserép alakban írják.
Történelme során a XII. században már lakott települést több nagybirtokos birtokolta. A XIII. században Katapán püspöké lett. Az egri püspökség jogait először II. András, majd IV. Béla erősítette meg. Ezt az oklevelet aztán 1326-ban I. Károly is megerősítette. Ekkor már egyháza is fennállott. A pápai tizedlajstromok Cherep alakban jegyzik fel nevét. I. Ulászló 1443-ban Berzeviczi Pohárnok Istvánt iktatja a Cserépvára és a falu birtokába. Később Rozgonyi Sebestyén kapta meg a várat és tartozékait. 1495-ben a falu birtokosa Hédervári Ferenc, majd 1523-ban a székesfehérvári keresztesek konventje a Báthoriakat iktatja be a birtokba. A Báthoriak idején a község nevét Cheryp, Chereph, Czereeph, Cherep, Cyerep, Czerep alakban írják. Eger eleste után Cserépvára ellenállás nélkül a török... Tovább

Fülszöveg

A Hór-völgye kapujában található a már évezredek óta lakott Cserépfalu. A települést 1196-ból fennmaradt írás említi először, akkor még Cheryp néven, a XV. századtól viszont már Cserép alakban írják.
Történelme során a XII. században már lakott települést több nagybirtokos birtokolta. A XIII. században Katapán püspöké lett. Az egri püspökség jogait először II. András, majd IV. Béla erősítette meg. Ezt az oklevelet aztán 1326-ban I. Károly is megerősítette. Ekkor már egyháza is fennállott. A pápai tizedlajstromok Cherep alakban jegyzik fel nevét. I. Ulászló 1443-ban Berzeviczi Pohárnok Istvánt iktatja a Cserépvára és a falu birtokába. Később Rozgonyi Sebestyén kapta meg a várat és tartozékait. 1495-ben a falu birtokosa Hédervári Ferenc, majd 1523-ban a székesfehérvári keresztesek konventje a Báthoriakat iktatja be a birtokba. A Báthoriak idején a község nevét Cheryp, Chereph, Czereeph, Cherep, Cyerep, Czerep alakban írják. Eger eleste után Cserépvára ellenállás nélkül a török kezére került. Cserépfalu már 1554 óta török hódoltsági terület volt. A töröknek adót fizetett. A XVII. században a falu a Bedegi Nyáryak birtoka. 1697-ben Lipót 40 000 Ft értékben Orlik Mária bárónőnek adja az uradalmat. Az egri püspök Szalai Barkóczy Ferenc, 1753-ban szerette volna visszaszerezni Cserépfalut, kísérlete azonban csődöt mondott. A birtok aztán Koháry, majd Szász- Coburg Góthai hercegi uradalom lett. Fennállása óta lakosságának száma - amely mezőgazdasággal, főleg gyümölcs és szőlőtermesztéssel, fafeldolgozással és mészégetéssel foglalkozott - állandóan változott. Ma 1212 lakosa van. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem