1.063.133

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Csepeli krónika 1990-2009

Privatizációtól profilszűkülésig

Szerkesztő

Kiadó: Papíripari Kutatóintézet Kft.
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 78 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

Mérföldkőjéhez érkezett a Dunapack ZRT. csepeli telephelyének története: az utóbbi hetekben leálltak a papírgyártó gépsorok, az éppen fél évszázadot megélő osztrák (Voith) 4. gép és a fiatalabb, „mindössze" 43 éves, finn (Tampella) 6. papírgép. A jövőben Csepel a hullámtermékgyártó üzletág központja lesz, Dunaújvárosban pedig új papírgyárat épít a cégcsoport.
1957 végén a korabeli lapok a következő rövidhírben számoltak be az új 4. gépről: „A Csepeli Papírgyárban nagy lendülettel folynak a 4. papírgép alapozásának és toldaléképületének munkálatai. A gépegységek már meg-érkeztek, szerelésüket előreláthatóan márciusban megkezdik." A következő év elején a St. Pölten-i Voith gyár leszállította a teljes gépet. Közép-Európa akkor egyik legkorszerűbb papírgépének üzembe állításán az osztrák és a magyar szakemberek együtt dolgoztak. 1959. május 9-én forogni kezdtek a hengerek - 2009. április 4-én, alig egy hónappal az 50. születésnapja előtt pedig leálltak. Május 29-én legördült az utolsó... Tovább

Fülszöveg

Mérföldkőjéhez érkezett a Dunapack ZRT. csepeli telephelyének története: az utóbbi hetekben leálltak a papírgyártó gépsorok, az éppen fél évszázadot megélő osztrák (Voith) 4. gép és a fiatalabb, „mindössze" 43 éves, finn (Tampella) 6. papírgép. A jövőben Csepel a hullámtermékgyártó üzletág központja lesz, Dunaújvárosban pedig új papírgyárat épít a cégcsoport.
1957 végén a korabeli lapok a következő rövidhírben számoltak be az új 4. gépről: „A Csepeli Papírgyárban nagy lendülettel folynak a 4. papírgép alapozásának és toldaléképületének munkálatai. A gépegységek már meg-érkeztek, szerelésüket előreláthatóan márciusban megkezdik." A következő év elején a St. Pölten-i Voith gyár leszállította a teljes gépet. Közép-Európa akkor egyik legkorszerűbb papírgépének üzembe állításán az osztrák és a magyar szakemberek együtt dolgoztak. 1959. május 9-én forogni kezdtek a hengerek - 2009. április 4-én, alig egy hónappal az 50. születésnapja előtt pedig leálltak. Május 29-én legördült az utolsó tekercs a 6. papírgépről is, ezzel 86 év után megszűnt Csepelen a papírgyártás.
Amint egy ajtó bezárul, nyílik egy másik, tartja a mondás; olyan ez, mint egy valódi újjászületés. Kísérteties a hasonlóság e fél évszázad elteltével: Dunaújvárosban immár véghajrájához érkezett a 7. papírgép építése a cégcsoport hullámalappapír divíziójához tartozó Hamburger Hungária Kft. zászlaja alatt. Néhány hét, és megindul a termelés a térség legmodernebb papírgyártó gépsorán, amelynek létesítésében számos hazai és külföldi szakember vesz részt erőteljes válságkezelő tevékenységeik mellett. A projekt célja azonban most sem egyéb, mint évtizedekkel ezelőtt: megfelelni a piaci elvárásoknak, a lehető legteljesebb mértékben korszerűen, gazdaságosan kiszolgálva a vevői igényeket.
Jelen kiadványunk a csepeli gyártörténet utóbbi közel húsz évének állít emléket, szorosan illeszkedve a gyáralapítás 75 éves évfordulójára az ezredfordulón készített könyvhöz. Ahogy egy telephely sorsa, úgy ezek az oldalak is végesek, de köszönet illeti mindazokat, akik - a teljesség igénye nélkül, névtelenül vagy megnevezve - tevékenységükkel itt részesei voltak a papír gyártásának és e megemlékezés összeállításának. És mivel Csepelen a hullámpapírtermékek gyártása továbbfolytatódik, az sem kizárt, hogy születik még hasonló kiadvány... Vissza

Tartalom

Visszapillantó 1923-1990 3
Az alapítástól az állami vállalati időszakon át a privatizációig
Átszervezés és válságmenedzselés 1990-1997 7
A vegyesvállalati időktől a minőségfejlesztés bevezetéséig
Dinamikus fejlődés 1998-2001 32
Hullámvölgyek-hullámhegyek hátán
A beruházások kora 2002-2004 42
Csepeli fejlesztések az uniós csatlakozásig
Kinőttük Csepelt 2005-2008 48
Önkormányzati és környezetvédelmi jogszabályok fogságában
Hogyan tovább 2009 után? 61
Ahogy a megszólaltatottak látják
Függelék 71
Számok a múltból 1990-2008
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Csepeli krónika 1990-2009 Csepeli krónika 1990-2009
Állapot:
2.640 ,-Ft
13 pont kapható
Kosárba