Előszó
A most induló kiadványsorozatunkkal két célt kívánunk szolgálni:
1) Publikálási lehetőség biztosítása: Folyamatos megjelentetjük az intézményünk pedagógusai által írt, a Galga-völgyét, illetve az...
Tovább
Előszó
A most induló kiadványsorozatunkkal két célt kívánunk szolgálni:
1) Publikálási lehetőség biztosítása: Folyamatos megjelentetjük az intézményünk pedagógusai által írt, a Galga-völgyét, illetve az aszódi evangélikus gimnáziumot témájául választó tudományos igényű dolgozatokat.
2) Forráskiadás: Eredeti források felkutatása és közlése az aszódi evangélikus gimnázium történetéből. Ez utóbbi szellemében jelenik meg sorozatunk első száma.
Az Aszódi Ágostai Hitvallású Főgimnázium különböző korszakokban íródott történetének hasonmás kiadásban való megjelentetésével nagy hiányosságot kívánunk pótolni. Az eddig elveszettnek hitt szövegek Drexler Győző Edgárd nyugalmazott muzeológus, az aszódi evangélikus gimnázium iskolatörténeti múzeuma szervezőjének és az Országos Evangélikus Levéltár munkatársainak köszönhetően előkerültek. Az 1880-ban Csengey Gusztáv, az 1920-ban Dr. Osváth Gedeon és 1931-ben Dr. Oravecz Ödön gimnáziumi igazgatók által készített intézményi történeteket tárunk az érdeklődő nyilvánosság elé.
A most közölt írások említésre kerültek, sőt kivonatosan meg is jelentek a korabeli gimnáziumi évkönyvekben, de teljes terjedelemben csak most kerültek kinyomtatásra. A régebben kiadott töredékek segítettek az eredeti írások felkutatásához. A régi szövegek nyomdai (hasonmás) megjelentetésével igyekeztünk az eredetiséget hangsúlyozni s a további kutatómunkához segítséget nyújtani.
A három kézirat közül Dr. Oravecz Ödön munkájára hívjuk fel elsősorban a figyelmet, hiszen az 1931-ben készült gimnáziumi története az iskola alapításától eltelt időt is figyelembe véve a legteljesebb munka, annak ellenére is, hogy az intézmény alapítási évét 1766-ra teszi. Jakus Lajos kutatási eredményére alapozva ma már bizton állíthatjuk, hogy az aszódi evangélikus algimnázium alapítási éve 1727-28-ra, a Pest megyei Esperesség megalakulási évére tehető. Ezt bizonyítja Pongrácz püspök egyházlátogatása és az „Eperjesi Panasznapok" jegyzőkönyve is. A török hódoltság alatt valószínűleg már volt Aszódon evangélikus gyülekezet, és a sokat emlegetett fatemplom is állt. így elképzelhető egy evangélikus „triviális" iskola létezése is.
E kéziratok közreadásával szeretnénk pontosítani és kiegészíteni Asztalos István: Az aszódi evangélikus középiskola története 1728-1948 Pest megyei Múzeumok Igazgatósága - Petőfi Múzeum, Aszód, 2003. című, munkáját, amely több alkalommal is hivatkozik Dr. Oravecz Ödön munkásságára.
Vissza