1.062.184

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Cseh nyelvkönyv magyaroknak

Cestina pro Madary

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Korma Könyvek
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 311 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar   Cseh  
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN: 963-229-739-3
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

HÚSZ év telt el azóta, hogy Cseh nyelvkönyvünk első változata egyetemi jegyzet formájában megjelent, tizenhat év, amióta a Tankönyvkiadó kiadta a népszerűsített átdolgozást, tízegynéhány, mióta ez... Tovább

Előszó

HÚSZ év telt el azóta, hogy Cseh nyelvkönyvünk első változata egyetemi jegyzet formájában megjelent, tizenhat év, amióta a Tankönyvkiadó kiadta a népszerűsített átdolgozást, tízegynéhány, mióta ez a kiadás elfogyott, és a csehül tanulni vágyók egyre reménytelenebbül hajszolják a könyv még valahol fellelhető példányait. Ez a körülmény tette szükségessé az új kiadást.
Természetesen ennyi idő alatt az élet és a nyelv is sokat változik, még akkor is, ha nem következnek be olyan társadalmi-politikai fordulatok, amilyeneket ez idő alatt itt Magyarországon átéltünk. Mivel a nyelvkönyvek mindig tükrözik a körülöttünk folyó életet - hiszen a nyelvtudás az életnek szól -, az újabb idők újabb és újabb nyelvkönyvet kívánnak. Annak, hogy a jelen esetben mégis egy majd negyedszázados könyv jelent meg felújított formában, több oka is van. Az első - melyet némi megelégedéssel állapíthatunk meg -, hogy ez a tankönyv alapjában kiállta az idők próbáját. Életszerű olvasmányaival és egyszerű, élvezetes nyelvtani magyarázataival megnyerte a nyelvtanulókat, és az évek során sok-sok érdeklődőt indított el a cseh nyelv rejtelmeinek megismerése útján. A második szempont prózaibb: pénz- és szakemberhiány. Manapság nincs Magyarországon olyan könyvkiadó, mely egy „kis nyelv" új tankönyvének a megírását finanszírozni tudná vagy akarná. Ebből kifolyólag nincsenek olyan szakemberek sem, akik a nyelvkönyvírás igényes és némileg hálátlan feladatát vállalnák. Ezért jött létre az a kompromisszum, melynek eredményét a kedves olvasó a kezében tartja. A jelen kiadás tehát nem új munka: terjedelmében, felépítésében és szókincsében nem tér el a korábbitól. Mindössze az olvasmányok kaptak némileg aktualizált formát, és kiküszöböltük azokat a néha bántó hibákat, melyek a korábbi nyomdatechnika kezdetlegességei folytán a sokadik korrektúra ellenére is a szövegben akkor benne maradtak. A nyelvtanulás problematikája és lehetőségei természetesen ma is hasonlóak a korábbiakéhoz, a nyelvtanulás a technikai eszközök rendkívüli bővülésével sem lett sokkal könnyebb: a figyelmes és alapos munka nem takarítható meg ma sem. Tehát azok a mondandók, melyeket az első kiadás előszavában kifejtettünk, a mai napig érvényesek, és nem kívánnak hozzáfűzni valót. Reméljük, hogy könyvünk új megjelenési formájában a korábbiakhoz hasonlóan fogja kielégíteni a csehül tanulni vágyók igényeit. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Gyakorlati útmutató 6
Rövidítések jegyzéke 6
Bevezetés 7
Cseh hangtan és helyesírás 7
Főbb helyesírási szabályok 9
Kiejtési gyakorlatok 10
Lekce 1 11
A személyes névmások és a létige jelen időben. A nyelvtani nem. A cseh főnevek ragozási típusai. A lágy melléknevek. A mutató névmások.
Lekce 2 19
A cseh vezetéknevek. A megszólító eset. A birtokos névmások és használatuk. A mit (bírni) ige ragozása és használata. A tárgyeset (1)
Lekce 3 25
A többes szám (1). A kazdy és vsechny szavak használata. A lágy típusú főnevek elöljárós esete. Jelen idejű igeragozás (1). Tőszámnevek 1-199-ig.
Lekce 4 33
Az egyes számú tárgyeset (2). Elöljárók tárgyesettel. A rád rövid melléknév és használata. A sorszámnevek 1-19-ig. Időmegjelölés. Óramegjelölés. A visszaható igék (1)
Lekce 5 42
A hímnemű élőlényt jelentő főnevek többes száma. Elöljárós eset (2). Jelenidejű igeragozás (2). A vedet és umet igék használata. A chtít ige és ragozása. Határozók képzése melléknevekből. Egyes országok és lakosaik neve. A visszaható igék (2)
Lekce 6 52
Egyes számú birtokos eset. A birtokos szerkezet. Birtokos esettel járó elöljárók. Birtokos eset használata mennyiséget jelentő szavak után. A sorszámnevek (2). A hónapok nevei. Dátumok megadása. A pán típusú főnevek egyes számú tárgyesete. A melléknév alakú főnevek.
Lekce 7 61
A felszólító mód. Határozatlan és tagadó névmások. A személyes névmások hangsúlytalan (rövid) részes alakjai. A személyes névmások hangsúlytalan tárgyesete.
Lekce 8 70
Az igék felosztása főnévi igenév szerint. A modális igék. Az élő hímnemű főnevek többes számú tárgyesete. A személyes névmások hangsúlyos tárgyesete. A személyes névmások birtokos esete. Személytelen szerkezetek (1).
Lekce 9 78
A svuj visszaható birtokos névmás használata. Egyes számú részeshatározó eset. Részeshatározó esettel járó legfontosabb elöljárók. Igék részeshatározós vonzattal. Részeshatározó eset birtokviszony kifejezésére. Szenvedő mondatok (1).
Lekce 10 86
Az egyes számú elöljárós eset (3). Az elöljárós esettel járó elöljárók. A személyes névmások elöljárós esete. Az igék múlt ideje (1). A személytelen mondatok (2). Az -um-ra. végződő semlegesnemű főnevek.
Lekce 11 94
Az ukázat típusú igék ragozása. Az életkor kifejezése. A melléknevek "rövid" végződése. A testrészeket jelentő rendhagyó főnevek. A jelen időben n-nel bővülő tövű igék.
Lekce 12 101
A cseh igeszemlélet és a befejezett igék jövő ideje. A folyamatos - befejezett igepárok. Csak folyamatos igék. A byt ige jövő ideje. A folyamatos igék jövő ideje. A modális igék jövő ideje. A jít és jet igék jövő ideje.
Lekce 13 109
A mozgást jelentő igék. A mozgást jelentő igék igekötővel. Az egyszeri mozgást jelentő igék jövő ideje.
Lekce 14 116
A főnevek többes számú birtokos esete. A melléknevek és névmások többes számú birtokos esete. Rendhagyó végződések többes számú birtokos esetben. A többes számú birtokos eset használata számnevekkel. A birtokos eset mennyiséget jelölő szavak után. Az állítmány egyeztetése birtokos eset után. A tő- és a határozatlan számnevek birtokos esete. A főnevesített számnevek.
Lekce 15 124
A főnevek egyes számú eszközhatározós esete. A melléknevek és névmások eszközhatározós esete. A személyes névmások eszközhatározó esete. Az eszközhatározó eset egyéb határozói használata. Az eszközhatározó eset használata egyes igék után. Elöljárók eszközhatározó és tárgyesettel. A mozgást jelentő igék legfontosabb igekötői.
Lekce 17 138
Az igék múlt ideje (2). Szórend a múlt idejű igét tartalmazó mondatokban. Elöljárók és használatuk (1).
Lekce 18 146
Csak többes számban használatos főnevek. A csak többes számú főnevekkel használt számnevek. A magánhangzóra végződő élő hímnemű főnevek ragozása. Az o elöljáró használata egyes igék vonzataként. Adva, oba számnevek ragozása. A dát (si) neco udelat típusú műveltető szerkezet. Elöljárók és használatuk (2).
Lekce 19 154
Folyamatos - befejezett igepárok képzési módjai. Avsechen névmás használata és ragozása. Elöljárók és használatuk (3).
Lekce 20 163
A melléknevek fokozása. A rendhagyó középfokú melléknevek. A melléknevek felsőfoka. Az összehasonlító mondatok kötőszavai. A határozószók fokozása. Rendhagyó fokozású határozószók. Összehasonlító mondatok határozószókkal.
Lekce 21 170
A birtokos melléknevek képzése. A birtokos melléknevek ragozása. A birtokos melléknevek egyéb használata. A személyes névmások hangsúlyos részes esete. A személyes névmások elöljárós esete. A sebe visszaható névmás használata és ragozása. A-ma-ra végződő semlegesnemű főnevek ragozása. Elöljárók és használatuk (4).
Lekce 22 181
A többes számú részeshatározó eset. A többes számú elöljárós eset. A törtszámnevek. Igekötők és jelentéseik (1). Elöljárók és használatuk (5).
Lekce 23 189
A főnevek többes számú eszközhatározó esete. Melléknevek és a névmások többes szám eszközhatározó esete. A co mint általános kötőszó. Igekötők és jelentésük (2). Elöljárók és használatuk (6).
Lekce 24 196
Az ige feltételes módja. A feltételes mondatok szórendje. A feltételes mód használata kérésekben és kívánságokban. A feltételes mód használata egyes kötőszavakkal.
Lekce 25 203
A szenvedő szerkezetek (1). A tizedes törtek kifejezése. A sorszámnevekből képzett határozók. Igekötők és jelentéseik (3).
Lekce 26 211
Az igei főnév. A szenvedő melléknévi igenév képzése. A szenvedő melléknévi igenév használata. Szenvedő szerkezetek (2). Igekötők és jelentéseik (4).
Lekce 27 220
A jelen idejű cselekvő melléknévi igenév. A határozatlan névmások képzése és jelentése. A zvíre típusú semlegesnemű főnevek.
A legfontosabb főnévképzők áttekintése. Elöljárók és használatuk (8).
Lekce 28 229
A tőszámnevek ragozásának áttekintése. Számnevekkel kapcsolatos kifejezések. Pontosabb igekötők és jelentéseik (5).
Lekce 29 239
A köznapi beszélt nyelv egyes sajátosságai. A legfontosabb kötőszavak áttekintése. Idegen eredetű főnevek ragozása. A jenz vonatkozó névmás ragozása.
Lekce 30 248
A fordítási gyakorlatok megoldása 252
Nyelvtani táblázatok 256
Cseh-magyar szószedet 264
Magyar-cseh szószedet 296
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem