Előszó
A vízgazdálkodás egyik alapvető feladata a vízkészletek számbavétele, mennyiségi és minőségi jellemzése. Ezt a célt korábban leíró jellegű módszerekkel, majd különböző numerikus - főként matematikai-statisztikai eljárások bevezetésével, mennyiségi értékeléssel kiegészítve igyekeztek elérni. Az így számított eredményeket az 1954-ben elkészült I., majd az 1960-1965. évek között közrebocsátott II. Keretterv munkarészei tartalmazzák.
Az azóta eltelt két évtized jelentős változásokat eredményezett a vízgazdálkodásban. Fokozódott az emberi beavatkozás a természet rendjébe, ugyanakkor megnövekedett a természeti jelenségek változását regisztráló, feldolgozó és elemző módszerek teljesítőképessége, pontossága és hatékonysága. Ezek a körülmények indokolttá tették a vízkészletek műszaki-hidrológiai jellemzésének korszerűsítését annál is inkább, mert időközben a feldolgozások alapját képező idősorok jelentősen meghosszabbodtak.
A Vízgazdálkodási Intézet az Országos Vízügyi Hivatal támogatásával, a VITUKI-nak és a Vízügyi Igazgatóságoknak az előkészítésben való közreműködésével készíti a „Magyarország vizeinek műszaki-hidrológiai jellemzése " c. kiadványsorozatot. A sorozatból egy kötet a csapadék és párolgással, egy a felszín alatti vizekkel, további kötetek a felszíni vizekkel foglalkoznak.
Jelen kötet az ország csapadék és párolgás viszonyainak műszaki-hidrológiai jellemzését tárja az olvasó elé. Segítségével az ország csapadék és párolgásával kapcsolatos legfontosabb információkat igyekeztünk a műszaki szakemberek számára hozzáférhetően, korszerűen, tömören interpretálni. A kiadvány ismerteti a csapadék és párolgás fizikai folyamatai modellezésében elért, a gyakorlat számára is hasznosíthatóan feltárt eredményeket, összefoglalja a csapadék és párolgás alapvető statisztikai törvényszerűségeit, a statisztikai paraméterek és a különböző valószínűségű mértékadó értékek számítására kidolgozott módszereket. Közli a számítás segédleteit, áttekintést ad, elsősorban térképek segítségével, hazánk csapadék-, és párolgásviszonyairól.
Az anyag elkészítésében szerzői minőségben Nováky Béla, munkatársként Tamula Lászlóné és Várkonyi Lászlóné működtek közre. A rajzokat Herbek László készítette.
A lektori feladatokat Goda László, Karászi Kálmán, Szesztay Károly és Winter János látták el.
E kötetet abban a reményben bocsátjuk a felhasználók rendelkezésére, hogy az abban összegyűjtött anyagot korszerű és hasznos segédeszközként fogják alkalmazni napi, gyakorlati feladataik végrehajtása közben.
Budapest, 1984. november 5.
Vissza