Előszó
A TIZEDIK CSALÁDI PATIKA ELÉ
A K.U.K. Kiadó 1994-ben vásárolta meg az akkor még Házi Patika (megj. 1992) című könyv további kiadásainak jogát. A kiadvány elődje felépítésében és kivitelében...
Tovább
Előszó
A TIZEDIK CSALÁDI PATIKA ELÉ
A K.U.K. Kiadó 1994-ben vásárolta meg az akkor még Házi Patika (megj. 1992) című könyv további kiadásainak jogát. A kiadvány elődje felépítésében és kivitelében jelentősen eltért a mai Családi Patikától: a vény nélkül kapható gyógyszerek felsorolása mellett - az akkori időknek megfelelően - sok ismeretterjesztő jellegű írást is tartalmazott a betegségekkel és az orvosságok szedésével kapcsolatban.
Az orvosi vény nélkül kapható gyógyszerek száma 1994-re már jelentősen megemelkedett, ezért kiadónk úgy döntött, hogy a gyógyszerkönyv már csak a recept nélkül kapható szerekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozzék. így született a Családi Patika, később Új Családi Patika, majd a népszerűségére való tekintettel már évről-évre megjelentetett, évszámokkal jelzett Családi Patika című munka.
Valljuk be azonban: nem csak a hézagpótló könyv népszerűségének köszönhető az évenkénti megjelenés (gyakran utánnyomással), hanem annak is, hogy a vény nélkül kapható szerek listája rendszeresen változik, inkább bővül, de olykor szűkül is. És főleg: a gyógyszerkutatás tempója és a korszerű gyógyszerek gyártása-forgalmazása rendszeresen igényli a változások követését.
Amikor a rengeteg televíziós csatorna ontja a vény nélkül kapható szerek reklámjainak sokaságát, különösen fontos - verba volánt, scripta manent - a szemünk-fülünk által megjegyzett gyógyszerek hatásmechanizmusának rendszeres ellenőrzése. Hiszen - és ezt semmilyen hangos-képes reklám nem tudja közölni - minden mégoly hatásos gyógyszernek lehet mellékhatása, egyes készítmények más betegségekkel illetve más szerekkel együtt nem mindig szedhetők.
Ezért feltétlenül szükséges, hogy legyen a családokban egy-egy olyan „kézikönyv" amelyik az átlagolvasó számára is áttekinthetően, közérthetően ismerteti a gyógyszerek, gyógyhatású készítmények hatását, alkalmazását, s figyelmeztet a szedés esetleges veszélyeire, kizáró okaira is.
Vissza