Előszó
Aktuális téma-e a szexuális visszaélés, bántalmazás?
Még jó szó sincsen rá magyarul - hiszen az abúzus szótól joggal idegenkednek sokan -, az ismertté váló esetek száma viszonylag alacsony;...
Tovább
Előszó
Aktuális téma-e a szexuális visszaélés, bántalmazás?
Még jó szó sincsen rá magyarul - hiszen az abúzus szótól joggal idegenkednek sokan -, az ismertté váló esetek száma viszonylag alacsony; miközben annyi megoldásra, feldolgozásra váró téma van, miért készítettünk hát tematikus számot erről a periférikusnak látszó kérdésről? Miközben az ismertté váló esetek száma nálunk is viszonylag alacsony, azt is tudnunk kell, hogy a szakirodalom szerint még azokban az országokban is csak a jéghegy csúcsa látszik, ahol évtizede nagy nyilvánosságot kapott e kérdés, és beszélnek, írnak róla, tanítják a szakembereket és laikusokat az elkerülés, feldolgozás mikéntjére.
Magyarországon a szexualitásról is kevés szó esik, több évtizedes vita folyik a gyerekek „családi életre neveléséről", „szexuális felvilágosításáról", az iskola, család felelősségéről. Keverednek a fogalmak szerelem, szexus, érzelmek, szabadság, szabadosság, házasság és házasságon kívüli kapcsolatok, válás, homoszexualitás körül.
Noha sokféle oldalról éri vád a rengeteg reklámot, erotikus filmet, a pornót, prostitúciót, az emberek különböző csoportjai hol a túlzottnak vélt nyíltsággal és „erkölcstelenséggel", hol a még mindig nem eléggé nyíltnak és tabumentesnek tartott nyilvánossággal elégedetlenek, mégsem indultak el azok a folyamatok amelyeket a világ nyugati felén az állampolgári öntudatosodás és érdekérvényesítési törekvések, a hatvanas-hetvenes évek erőszakellenessége, a nőmozgalmak és nem utolsósorban a lélektannak, a humanisztikus pszichológiának az elmúlt évtizedekben végbement látványos népszerűsödése és elterjedése okozott.
Vissza