Előszó
ELŐSZÓ.
Jelen könyvecske kiadására nem annyira egyházzenei munkásságom, mint inkább lelkipásztori célok indítottak. Lehetővé akartam tenni, hogy a hivők az egyházi évben az ünnepek hangulatának...
Tovább
Előszó
ELŐSZÓ.
Jelen könyvecske kiadására nem annyira egyházzenei munkásságom, mint inkább lelkipásztori célok indítottak. Lehetővé akartam tenni, hogy a hivők az egyházi évben az ünnepek hangulatának megfelelően énekeljenek. Épen ezért eltértem az eddig szokásos elrendezéstől. A jelen beosztás gyakoriali szempontból is értékes lesz, mivel egységet hoz majd be templomaink népének-kultuszába, az énekek kitűzésénél tapasztalt bizonytalanságot megszünteti; a szövegekhez készített előadási jelek zenei biztosságot szereznek s egy időre nélkülözhetővé teszik a drága kottás kiadást.
A könyv beosztása mintának készült, senki szabadságát nem gátolja abban, hogy más beosztást használjon. Minden éneknek meg van a maga száma, így azok a szükséghez képest kicserélhetők.
Az énekek megválasztásánál is a lelkipásztori célok vezettek. Sok énekünk száll szájról-szájra, melyeknek zenei értéke majdnem semmi, de a használatból való kivitelük elterjedtségük miatt a lelkek rovása nélkül nem történhetnék meg; épen ezért ezeket nem hagytam el, valamint az idegen, de meghonosodott énekeket sem.
Miután úgyis csak szövegeket közlök, remélhető, hogy jobb időkben a dallamokat is jobbak váltják fel. Hasonló okokból őrizkedtem a szöfcegjavításoktól is, s ha itt-ott be is csúszott némi javítás, legyen az mintaképe annak a mérsékeltségnek, amit ebben a kényes ügyben be kell tartani.
Köszönetemet fejezem ki kedves Lajos öcsémnek, a Rómaifürdő plébánosának, Mihalik Antal hittanár úrnak, és Luspay Kálmán, a „Katholikus Kántor" szerkesztőjének, akik e könyvecske szerkesztésében közreműködtek.
Budapest, 1920. Karácsony napján. q. Szerzp.
Vissza