Előszó
BE VEZETÉS
7
BEVEZETÉS
A fárasztó rutinszámításokat több mint ezer éve próbálják automatizálni. A nagy tömegű és gyors számítások iránti igényt a csillagászat, a hajózás és a kereskedelem fejlődése hozta létre. Lehetetlen azonban pontosan meghatározni, hogy a számítástechnika elemei mikor jelentek meg. A mai értelemben vett számítógépek története a második világháború előtti évekre nyúlik vissza. Fejlődésük dinamizmusa példátlan, nemcsak a szűkebb értelemben vett technika- és kultúrtörténetben, de az egész emberiség történetében is.
Társadalomátalakító hatása az ipari forradaloméhoz fogható. A kommunkációs technológia szempontjából pedig jelentősége - sokak véleménye szerint - az írásbeliség vagy a könyvnyomtatás megjelenéséhez mérhető. Ma már az ember alkotta mesterséges környezet egyik legmarkánsabb és egyre nélkülözhetetlenebb eleme. Együtt élünk, együtt kell élnünk vele.
Az elvek fennkölt szépsége mellett azonban a mindennapok kemény munkájában kell az embernek - számítástechnikusoknak és felhasználóknak egyaránt - bizonyítani, hogy képesek vagyunk ebben a merőben újszerű és racionális környezetben helytállni és hatékonyan dolgozni Nem könnyű feladat. Ezt érzékelve született ez a kis könyvecske, melynek célja kettős. Egyrészt az alapfogalmak tisztázása, magyarázata, amely minden bizonnyal segíti majd a számítógép mint napi munkaeszköznek a használatát. Másrészt remélhetőleg oldani fogja és közelíti egymáshoz a felhasználók és a számítógépes szakemberek között lévő, napjainkban még szükségképpen létező, gondolkodásbeli különbséget.
A magyarázó-ismeretterjesztő könyveknek mindig van egy buktatójuk, tudniillik szükségképpen egyszerűsítenek, hogy közérthetők legyenek. De ekkor felmerül a gondolat, hogy „ha mindez ilyen egyszerű, akkor miért az a nagy felhajtás?". Legyen nyugodt mindenki: a számítástechnika bár nem misztikus dolog - éppen ennek eloszlatása lenne e könyv egyik fő célkitűzése de jóval több és sokkal komplikáltabb, mint ahogy az az elkövetkező lapokon olvasható lesz.
A szűk terjedelmi korlátok miatt nagyon sok és fontos témakört ki kellett hagyni. Nem lesz szó sajnos az alapvető jelentőségű adatmodellezésről és adatbázisokról, vagy az oly kiemelkedően fontos adatvédelemről. De nincs lehetőség szólni ergonómiai kérdésekről sem. A számítógépes hálózatokról azért nem, mert erről már megjelent egy kitűnő könyv ebben a sorozatban. És így tovább, és így tovább A könyv tartalma az általános ismereteken túl a személyi számítógépek világában mozog. Ez a szűk terjedelmi korlátokon túlmenően azért is van így, mert a felhasználók elsősorban ezzel a környezettel állnak kapcsolatban. A nagygépes rendszer és a rajta futó alkalmazások áttekintő bemutatása újabb kötet témája lehetne. Mindenképp belekerültek viszont a rendszerszervezés alapkérdései, amely a hatékony számítógépes munkavégzés alfája, de jó magyar szokás szerint mindig egy kicsit a számítástechnika mostohagyermeke.
Vissza