Előszó
Az emberiség már a történelmi fejlődés kezdeti szakaszában az információk feldolgozására és továbbítására előállított eszközöket, illetve segédeszközöket. Az adatok rögzítésére pl. az agyaglapot, viaszlapot, papírt, míg az adatok továbbítására a hangot és a fényjelzést használta.
A számlálás és a számolás megkönnyítésére mindinkább előtérbe került a technikai eszközöknek, segédeszközöknek a tökéletesítése. Már a rómaiak a nehézkes számrendszerük miatt segédeszközként számolólécet használtak, amely tartalmazta a helyértékes számrendszert, és így az alapműveletek elvégzéséhez is segítséget nyújtott. A számolóléc mellett további segédeszközök is megjelentek, mint pl. a scso-ti, az abakusz. (Az abakuszt a számológép ősének is szokták nevezni.) Mechanikus eszköznek tekinthető még a logarléc és a számolópálcika is. Logarlécet a logaritmus felfedezésével egy időben a XVII. sz. első felében készítettek először. A szorzótáblát leképező számolópálcikák előállításának időpontja megegyezik a logarléc készítésének időpontjával.
A számolást megkönnyítő segédeszközöknek további fejlesztését a tübingeni Wilhelm Schickard számológépe jelentette, amely adott számokkal a négy alapműveletet is el tudta végezni. A gép a harmincéves háború idején eltűnt, de később szerencsére rekonstruálták, így ezen modell tekinthető a világ első számológépének.
Blaise Pascal az általa készített számológépet 1642-ben Párizsban mutatta be. Gépe tulajdonképpen csak egy alapművelet, az összeadás elvégzésére volt képes, mivel a kivonás elvégzése komplemens képzésével történt.
Gottfried Wilhelm Leibniz 1671-ben mutatta be számológépét, amelyben többek között a számkerék elvet is továbbfejlesztette. A gép a szorzást az .ismételt összeadásra vezette vissza. (Leibniz volt az, aki 1679-ben javasolta a kettes számrendszer alkalmazását.)
A bordáskerekes, mozgatható fogú fogaskerék elven működő gép feltalálójának Giovanni Polenust és Antonius Braunt tartják.
Az igazán használható számológép elkészítésére csak 1790-ben kerülhetett sor, mivel a mechanikus számológépek fejlesztése az akkori időszakban csak nagyon lassan haladt előre. Az első billentyűs vezérlésű számológép megjelenése az 1850-es évekre tehető.
Vissza