Előszó
A nagyváradi magyar civil szervezetek 1989 utáni lendületes fejlődését egyértelműen bizonyítják az elindult kezdeményezések és az ezekről beszámoló híradások, kiadványok megjelenése.
A század- és az ezredforduló különösen megpezsdítette a civil szerveződések tevékenységét, ezt a rendezvények sokasága is jelzi.
A nagyváradi Sapientia Varadiensis Alapítvány tevékenységét bemutató kötetünk célja felidézni az elvégzett munkát, a rendezvényeket, ismertetni röviden ezek főbb eseményeit. Szükség van arra, hogy szélesebb rétegek is megismerjék, hol, kik és mit tettek az önszerveződés jegyében közösségünkért, mielőtt az feledésbe merülne.
A nagyváradi és Bihar megyei civil társadalmat erősítő, a helyi kultúra, tudomány és művelődés eredményeit felleltározó kiadványunk, folyamatában ismerteti az Erdélyi Múzeum Egyesület nagyváradi szervezete keretéből kiindult kezdeményezést az alapítvány létrehozására, majd az alapítvány keretéből és környezetéből kiinduló törekvést egy szövetség megalakítására. Mivel a rendezvények egy része közös volt, így elkerülhetetlen a BINCISZ rövid ismertetése is bár jelentősége miatt erre szükséges lenne külön kiadványban kitérni.
Igyekeztünk néhány már megjelent, illetve eddig nem közölt iratot, dokumentumot ismertetni, mivel ezek jól illusztrálják a végbement folyamatokat.
Terveztük az összes többi Bihari magyar jellegű civil szervezet rövid bemutatását is, azonban a nagy számukra (120) és a terjedelmi korlátokra való tekintettel ez külön kiadvány feladata lesz (Itt jegyezzük meg hogy részben ezt a feladatot felvállalta a Varadinum Emlékkönyv 1997-2002. Szerkesztette: dr. Fleisz János, Nagyvárad, 2003.)
Fontosnak tartottuk, hogy a kötetben helyet kapjanak a civil szerveződések kérdéskörével foglalkozó írások, mert ezek csak szűkebb körben ismertek.
Ugyancsak hasznosnak tartjuk a város történetének egyes fejezeteinek a megismerését, hiszen a hagyományok ismerete és ápolása sokáig háttérbe szorult.
Szeretném itt köszönetemet kifejezni mindazoknak, akik segítettek, támogatták tevékenységünket, a rendezvények megszervezését, lebonyolítását s azoknak is akik rendszeresen részt vettek az eseményekben. Hasonlóan illesse köszönet mindazokat, akik segítettek e kiadvány létrejöttében.
Szeretettel ajánlom e kiadványt mindenkinek, hiszen kicsiben ez is tükrözi azt a civil szerepvállalást, amelynek célja helyi magyar közösségünk törekvéseinek felkarolása. Kötetünk remélhetőleg hozzájárul az évezredforduló néhány eseményének emlékezetben tartásához és mozgósítólag hat a civil szervezetekre a közérdekű feladatok ellátása érdekében.
Vissza