Előszó
Részlet a könyvből:
"Jelen tanulmány a mai magyar nonprofit jogi szabályozást vizsgálja, átfogóan és stratégiai jelleggel. Célja, hogy elméleti és gyakorlati áttekintést adjon a civil nonprofit szektor jogszabályi környezetéről; hogy felvesse a legfontosabbnak tartott kérdéseket és alternatívákat mutasson fel azok megválaszolására. A vizsgálat és a kérdésfeltevés szempontjai a következők voltak:
• a nemzetközi jogi normáknak való megfelelés,
• a magyar civil szervezetek létrehozásával és működésével kapcsolatos szabályozási problémák megválaszolása,
• a civil társadalom és a civil nonprofit szektor függetlenségének és fenntarthatóságának a biztosítása,
• valamint a nemzetközileg elfogadott gyakorlat, pozitív minták alkalmazási lehetőségeinek feltérképezése.
Kiindulási pontokként az elvi alapokat és egy életerős, társadalmi támogatottsággal rendelkező, a társadalmi-gazdasági folyamatok alakításában aktívan részt vevő civil társadalom jövőképét határoztuk meg. A civil társadalmat mint felelős polgárok összességét definiáljuk, akik tudatosan szerveződnek saját és másokkal közös érdekeik érvényesítésére vagy mások megsegítésére.
E szerveződésnek leggyakrabban a civil nonprofit (vagy nemkormányzati) szervezetek: alapítványok, egyesületek adnak keretet, illetve a nem állami alapítású közhasznú társaságok. Ezeket összefoglalóan civil nonprofit szervezeteknek nevezzük, megkülönböztetendő őket a törvény vagy állami.szerv által létrehozott nonprofit szervezetektől, mint amilyenek a köztestületek és a közalapítványok.
A nemzetközi jogban kiemelt védelmet élvez az egyesülési és a szólásszabadság, ami a civil szervezetek létezésének alapja, és amelynek kiteljesedéséhez nélkülözhetetlen a civil szervezetek léte. A szabadságjogok realizálása mellett azonban a modern demokráciákban a civil szervezetek a társadalmi-gazdasági fejlődés fontos szereplőivé váltak. Ennek megfelelően, a szabadságjogok védelmén és a civil szervezetek működési kereteinek biztosításán túl a jogi szabályozás kiterjed a szervezetek és az állam, valamint a magánszektor, a társadalom közötti viszonyok rendezésére is."
Vissza