Előszó
A cipőgyártás technológiája, mint azt már előző tanulmányainkból ismerjük, három fő, jól elkülöníthető egységre osztható.
Ezek: a szabászat, felsőrész és alsórész gyártó egységek. A...
Tovább
Előszó
A cipőgyártás technológiája, mint azt már előző tanulmányainkból ismerjük, három fő, jól elkülöníthető egységre osztható.
Ezek: a szabászat, felsőrész és alsórész gyártó egységek. A szabászatokban szabják ki a cipőalkatrészeket. A kiszabott felsőrész-alkatrészeket a felsőrészkészítő műhelyekben vagy „tűződékben" erősítik össze.
A tűződei, de általában a cipőgyártás technológiai műveletei is két fő műveletcsoportra bomlanak, ezek az előkészítő és összeszerelő vagy összeerősítő műveletek.
I. Előkészítő műveletek közé soroljuk azokat a munkákat, melyeket alkatrészállapotban tudunk ill. kell elvégeznünk. Ilyenek a tűződében:
1. egyenlítés (hasítás, egalizálás);
2. élezés (szélezés, serfelés);
3. szélkiképzések;
4. díszlyukasztások, matricázás;
5. kierősítések, ragasztóanyag-felhordás;
6. dísztűzések, díszítések.
II. Összeerősítő műveleteken a már előkészített felsőrész és bélésalkatrészek összeállítását, összevarrását végleges formára hozását értjük. Ezek a következők :
1. felsőrész-alkatrészek összeállítása és összevarrása;
2. bélés-alkatrészek összeállítása és összevarrása;
3. felsőrész és bélés összevarrása;
4. bevégző műveletek.
A tűződei műveletek tárgyalása során a technológiai logikai sorrendet, tehát a műveletek egymásutánját igyekszünk betartani. Az egyes műveletek technológiai leírása után a művelet elvégzésére legalkalmasabb gépi berendezéseket is tárgyaljuk. A gépek elemzése elsősorban a technológiai művelet kivitelezése szempontjából lényeges ún. munkavégző alkatrészek és azok összeműködésére szorítkozik.
A technológia tárgyalásánál kissé túllépünk a műveletek kivitelezésének egyszerű leírásán, és igyekszünk rámutatni az egyes technológiai előírások indoklására.
Vissza