Előszó
Részlet:
"Cimélium - a görög eredetű szó drágaságot, kincset, vagyont, ékszert jelent. A középkortól kezdve a cimeliotheca a könyvtárak és egyházi kincstárak, királyi és főúri gyűjtemények...
Tovább
Előszó
Részlet:
"Cimélium - a görög eredetű szó drágaságot, kincset, vagyont, ékszert jelent. A középkortól kezdve a cimeliotheca a könyvtárak és egyházi kincstárak, királyi és főúri gyűjtemények különleges régiségeit, drágaságait, kincseit elzártan őrző kamrák, ládák neve, A könyvtári, múzeumi gyakorlatban a cimélia kifejezés a gyűjtemény különösen értékes, egyedi ritkaságait jelöli. Ezek lehetnek középkori kéziratok, drágakövekkel díszített könyvkötések, de a könyv, kézirat vagy a műtárgy története, a hozzá kapcsolódó, híres személy is ciméliummá emelhet egyes darabokat a gyűjteményben.
A Somogyi-könyvtár Somogyi Károly (1811-1888) esztergomi kanonok 43 701 kötetes könyvadományára épül. Somogyi a könyvek tartalmi értékét tartotta szem előtt könyvtára gyarapításakor, könyvgyűjtésére nem volt jellemző a luxuskiadások beszerzése, mégis igen sok valódi ritkaság található benne. Tudományosan rendszerezett könyvtárának, az Alapítványi gyűjteménynek köszönhetően Szeged közkönyvtárát kezdettől fogva az ország vezető könyvtárai között tartották számon. Gyűjteménye nemzetközi összehasonlításban is a kiválóak közé tartozik. Nem csoda hát, hogy az ismert és elismert könyvtárba később is értékes és különleges adományok kerültek, kerülnek ma is.
2013 a könyvtár számára kétszeresen is jubileumi év: 125 éve halt meg az alapító, Somogyi Károly és 130 éve, 1883. október 16-án nyitotta meg Ferenc József a Somogyi-könyvtárt.
Az ünnepi év 'Cimélia - könyvkincsek' kiállítása eltér a korábbi évek tematikus, átfogó művelődéstörténeti válogatásaitól, sőt: még abban is különbözik azoktól, hogy nem csupán Somogyi Károly gyűjteményéből válogat, hanem büszkén mutatja be a később szerzeményezett ritkaságokat is. A cimélium, a kincs, az érték fogalma a lehető legtágabb értelmezésben fedezhető fel a kiválasztott könyvekben. Nem elsősorban a nyomtatvány kora, ritka és egyedi volta vagy a díszes, védett könyvkötés szépsége volt a válogatás alapja, hanem az adott könyv hírhedett volta, történelmi, nyomdászati, irodalomtörténeti jelentősége, néhai tulajdonosainak rejtett bejegyzései, sőt: a nyomtatvány vagy kézirat fellelésének különleges körülményei is szerepet játszottak a kiválasztásban.
Vissza