1.059.290

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Cigány néprajzi kutatások Közép- és Kelet-Európában

Gypsy Ethnographical Researches in Central and Eastern Europe

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az UNESCO Közgyűlés 1989-ben elfogadott ajánlása a tagországok kiemelt feladataként jelöli meg a hagyományos kultúrával foglalkozó intézmények és szervezetek együttműködését a hagyományos kultúra... Tovább

Előszó

Az UNESCO Közgyűlés 1989-ben elfogadott ajánlása a tagországok kiemelt feladataként jelöli meg a hagyományos kultúrával foglalkozó intézmények és szervezetek együttműködését a hagyományos kultúra megismerésének, elterjesztésének és védelmének terén.
A közép- és kelet-európai térség sajátossága, hogy több állam területén élnek a vlach/lovari, kelderasi stb., román/beás, magyar/kárpáti, szlovák/servika, török/charochane és német/szinti cigány csoportok.
A több országban élő cigány csoportok hagyományainak kutatása éppen ezért csak a térség kutatóinak közös összefogásával képzelhető el. Azonban a térség szakemberei számára a nemzetközi együttműködés szervezeti keretei eddig - az egyre sürgetőbb igények ellenére sem alakultak ki.
A térség kutatóinak összehangolt, közös munkája minőségi változást eredményezhet az egyes cigány csoportok nyelvének, kultúrájának megismerése és megismertetése során.
Célunk egy olyan konferenciával egybekötött tapasztalatcsere-látogatás szervezése volt, amely a térség cigány kutatásainak összegzését célozza az alábbi területeken:
• A cigány néprajzi és nyelvjárási kutatások kutatástörténeti áttekintése
• A cigány folklór és tárgyi anyag gyűjtésének, archiválásának helyzete
• A különböző cigány csoportok hagyományai megőrzésének lehetőségei és megismertetésük módjai (folklór-együttesek, népművészet, iskolai oktatás, anyanyelvi irodalom, nyelvoktatás stb.)
A II. világháborút követően a térség szocialista országaiban az etnikai homogenizálásra való törekvés volt a jellemző, a cigányságot legfeljebb, mint szociálisan hátrányos helyzetű csoportot tartották számon. A cigányság történetének, nyelvjárásainak, hagyományainak kutatásával így nem foglalkoztak az adott tudományágak, több évtizedes lemaradást kell napjainkban ezen a területen bepótolni.
Az 1990-es évektől megindult az a folyamat, amely a térség cigány csoportjaira vonatkozó ismeretek összegyűjtését, feldolgozását lehetővé teszi. Brnoban cigány múzeum jött létre, Lengyelországban, Bulgáriában, Ukrajnában és Magyarországon az országos múzeumi hálózaton belül adtak helyet cigány gyűjteményeknek. Szerbiában a kutatások szervezése érdekében már 1977-ben akadémiai bizottság alakult, a többi országban is egyre több kutatóhely, főiskolai-, egyetemi tanszék foglalkozik a cigányság kulturális hagyományaival.
Napjainkra időszerűvé vált a térségben folyó kutatások koordinálása a párhuzamosságok elkerülése érdekében. A térség országaiban követelmény a kisebbségek kultúrájának, történelmének megismertetése az állami oktatás keretében. Mindenütt probléma viszont az alapkutatások hiánya, és ebből következően nem megfelelő színvonalú, sok esetben előítéleteket közvetítő oktatási anyagok közreadása. Vissza

Tartalom

BÓDI ZSUZSANNA: Cigány néprajzi kutatások Közép- és Kelet-Európában 7
POZSONY FERENC: Az erdélyi cigánykutatások eredményei 12
BÁNSZKY MÁRIA: Szerbiai cigány kutatások - kutatástörténeti áttekintés 33
ELENA MARUSHIAKOVA - VESSELIN POPOV - MIRELLA DECHEVA: A bulgáriai cigány néprajzi és folklórkutatások történetének és jelenlegi helyzetének áttekintése 40
ADAM BARTOSZ: Cigánykiállítás a Tarnowi Néprajzi Múzeumban 61
SZUHAY PÉTER: A Néprajzi Múzeum cigány gyűjteménye és kutatásai 67
ZUZANNE KUMANOVÁ: Romák Szlovákiában - A hagyományos kulturális háttér, mint a cigányság fejlődését elősegítő programok része 82
DELIA GRIGORE: A halálkép és a temetési szokások hagyományos, roma megközelítése. Romániai kalderás romák 86
BENEDEK KATALIN: Cigány mesemondók repertoárjának bibliográfiája 94
FELFÖLDI LÁSZLÓ: A magyarországi cigányság tánckultúrájának kutatása 110
DARÓCZI ÁGNES: A magyarországi cigány folklórmozgalom 122
KOVALCSIK KATALIN: A folklórzenészek, a hagyományőrzők és az „elektromos cigányok." 130
DIETER W. HALWACHS - MOZES F. HEINSCHINK: A roma nyelv (romanes) kodifikálása Ausztriában. Stratégiák, problémák, eredmények 143
OLEXIY DANULKIN: Az ukrajnai cigány dialektusok helyzetéről és területi eloszlásáról a 20. század utolsó évtizedeiben 154
BÓDI ZSUZSANNA: Válogatás a cigányságról szóló magyar nyelvű néprajzi irodalomból 161
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem