Előszó
hányszor hangzottéi, íródott le ez a fogalom 1831 nyarán. Az emberiség egykori nagy ellensége, életek százezreit kioltó természeti csapás rejlik e szavak mögött.
Napjainkban is meglehetősen...
Tovább
Előszó
hányszor hangzottéi, íródott le ez a fogalom 1831 nyarán. Az emberiség egykori nagy ellensége, életek százezreit kioltó természeti csapás rejlik e szavak mögött.
Napjainkban is meglehetősen gyakran értesülhetünk arról, hogy földünkön itt-ott felüti a fejét egy-egy járvány, de ezek túlnyomó többsége csak kis területet veszélyeztető megjelenése a korábban oly félelmetes és megállíthatatlan erővel földrészeken végigsöprő veszedelemnek. A rettentő pusztítást okozó ragályok ideje már elmúlt. A valamikor megfékezhetetlenül dühöngő pestis, a himlő, a kolera egyre ritkábban előforduló, vagy környezetünkből teljesen el is tünt betegségek. Borzalmat keltő átvonulásuk eseményei ma már történelmi események.
Az orvostudomány fejlődése, a fáradságot nem ismerő kutatómunka eredményeként egyre védettebbé válik az emberiség. A legtöbb államban jól megszervezett közegészségügyi hálózat, orvosok ezrei és az azonnali felhasználásra állandóan készenlétben tartott gyógyszerkészletek biztosítják annak lehetőségét, hogy kellő időben és módon fel lehessen venni a harcot a fertőzések nagy területre való elterjedése ellen. A humanitás eszméjének jegyében létrehozott nemzetközi szervezetek pedig - feladataik egyik legfontosabbjaként - különös gonddal ügyelnek arra, hogy ha a világnak bármelyik pontján lépne is fel járványosán terjedő betegség, nemzetközi összefogással azonnal meginduljon a védekezés munkája.
A kolera Európában - így Magyarországon is - csak a XIX. század elején jelent meg. Őshazája India, ahol még ma is viszonylag gyakran feltűnik. A földrajzi távolság, a közlekedési viszonyok fejletlensége következtében az e földrésszel tartott rendszeres kapcsolat ellenére évszázadokon keresztül nem hurcolták be kontinensünkre.
„Késői" érkezése ellenére - 1830-tól - közel egy évszázadon át tartotta rettegésben Európa népeit.
A XIX. századot a kolera századának is nevezhetjük, hiszen járványainak hosszú sora kísérte végig évtizedeit.
Kórokozója (Vibro comma cholerae) 1884-ig ismeretlen volt; ebben az évben fedezte fel Koch Róbert. E felfedezéssel vált lehetővé azután a hatékonyabb védekezés, a betegség erejének megfékezése és néhány évtized múlva teljes felszámolása környezetünkben.
Az első világháborút követő fellépése óta Magyarországon gyakorlatilag ismeretlen betegség.
A járványok kiterjedéséhez mindig igen kedvező feltételeket biztosítottak a vissza-visszatérő háborúk. Nem akadt olyan háborús konfliktus a XIX. század-
9
Vissza