Előszó
Egy folytatásra váró kezdeményezés első kötetét tartja kezében az olvasó. Olyan vállalkozásét, amelynek kéziratát olvasva, mi, ceredi vezetők is rádöbbentünk arra, hogy a saját gyökerek ismerete, a...
Tovább
Előszó
Egy folytatásra váró kezdeményezés első kötetét tartja kezében az olvasó. Olyan vállalkozásét, amelynek kéziratát olvasva, mi, ceredi vezetők is rádöbbentünk arra, hogy a saját gyökerek ismerete, a több száz éves megélt tapasztalatok birtokbavétele nélkül a ma égető gondjainak, problémáinak felismerése, a mind gyakrabban jelentkező konfliktusok kezelése is jóval nehezebb lenne.
Meggyőződéssel hisszük ugyanis, hogy amely közösség igaz, forrásokkal is dokumentálható, de ellentmondásoktól, zsákutcáktól sem mentes történetét, az elmúlt évszázadok során elődeinknek a kihívásokra adott jó vagy rossz - elviselhető vagy elviselhetetlen - válaszait, reagálásait nem ismerheti, az a jelen által felvetett problémák megoldásában is tanácstalanabb, a mindenkori hatalomnak kiszolgáltatottabb, könnyebben elvesztheti önbizalmát, s saját önformáló erejében, képességében is kételkedni kezd.
Természetesen a felszínre hozott múltbeli üzenetek csak akkor gerjeszthetnek az olvasóban használható, igaz gondolatokat, ha a krónikás magáévá tudja tenni Tacitus történetírói hitvallását, "a harag és részrehajlás nélkül" (sine ira et studio) elvet.
Úgy érezzük, dr. Szomszéd András tacitusi szellemben vezeti végig olvasóit Cered 1920-ig megírt történetén, s bízunk abban, hogy jelen vállalkozása nem marad torzóban, hanem rövidesen kezükbe vehetik a falunk története iránt érdeklődők az utóbbi 70 év hiteles krónikáját is.
Ebben a hitben és abbéli reményben köszöntjük az olvasót, hogy lelje örömét a jelen munka olvasásában.
Vissza