Előszó
Az elektronika napjaink egyik igen gyorsan fejlődő ága az elektronikus vagyonvédelem. Hazai viszonylatban ez a gyors fejlődés még szembetűnőbb, hiszen a rendszerváltást követően, a társadalmi rétegek polarizálódása, valamint az ezzel párhuzamosan átalakuló tulajdonviszonyok mind erősebben kívánták a megszerzett javak védelmét. Az addig igen fejletlen és - egy-két külföldi terméktől eltekintve - főként hazai fejlesztéseken és gyártásokon alapuló elektronikus vagyonvédelmet a határok megnyitásának köszönhetően mindinkább kezdték kiszorítani a külföldről behozott vagyonvédelmi eszközök. Az elektronikus vagyonvédelem talán egyik legellentmondásosabban fejlődő ága a zártláncú televíziós rendszer, melynek már angol megfelelője a CCTV (Closed Circuit Television) terminológia is bevonult a köztudatba. Találhatunk olyan területeket, ahol még mindig a 40-50 éves technológiákat alkalmazzuk, és olyanok is, melyek hihetetlen sebességgel fejlődnek.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a fejlődésben elmaradt részterületek az elmúlt időszak alatt semmit sem változtak, inkább úgy fogalmazhatunk, hogy ezeken a területeken a technológia és technika revolúciójából adódó lehetőségek kevésbé kerültek kiaknázásra.
Visszatekintve az elmúlt 50 év videó megfigyelő rendszereinek fejlődésére, megállapíthatjuk, hogy a fejlődés legnagyobb gátját a több mint 50 éves alapokon nyugvó képalkotási szabványok jelentik. Mivel a CCTV rendszer a televíziós technikából fejlődött ki, így nagyon sokáig fejlesztések főként e területen történtek, míg a videó megfigyelő rendszerek gyártói némi fáziskéséssel, jobb esetben szinkronban vették át az újdonságokat. A közös műszaki háttér miatt sokáig a gyártásnál sem vált élesen külön e két terület. Nagyon sok közös részegység, részelem, alkatrész ugyanabból a gyártócsarnokból került ki, melynek költségoldalról természetesen voltak előnyei, fejlesztés szempontjából viszont a televíziós technikára támaszkodva a speciális biztonságtechnikai igények kevésbé érvényesülhettek.
A 90-es évek közepétől a videós piac fokozatosan átstrukturálódott. A fejlett országok ipari beruházásai, melyek az olcsó munkaerőt kihasználva infrastruktúrát, technológiát és know-how-t vittek el távol-keleti országokba, meghozták nem várt gyümölcsüket. Egyre több, ezen országokból származó és önálló helyi fejlesztésű termék kezdett el beáramlani mind az európai, mind pedig az amerikai piacra. Mára az eszközválaszték oly mértékben kibővült, hogy a rendszer elemek kiválasztása és igényekhez történő adaptálása jelentősen megnehezedett.
Ez a feladat egyébként sem könnyű, hiszen ehhez a megrendelői elvárásokat alaposan fel kell tárni és a különböző, a rendszert esetlegesen negatívan befolyásoló környezeti hatásokat fel kell ismerni és ki kell tudni szűrni. A tervezői hiányosságokon túl a telepítő szakmai felkészületlensége, vagy esetleg hanyag, nem megfelelő minőségű és színvonalú telepítése is okozhat bajt.
Vissza