Fülszöveg
Meglehetősen különös tükörben mutatja meg Buzinkay Géza, e kötet összeállítója és gondozója, a magyar történelem mintegy hatvan esztendejének alakjait. Tallérossy Zebulon, Báró Bikficz, Illéshászy Bendegúz, Préda Olga, Emanczi Paula, Éhös Pétör tanító, Titán Laczi költő, a rendőr Mihaszna András, Száguldó Tasziló, Stanczi néni, Czápa Jónás, Pokrócz Ádám és a többi három-négyszáz figura közül mintegy százötven szerepel itt. Nemcsak komikus történelem, humoros-szatirikus társadalomrajz, hanem a mai modern komikus formanyelv forrásvidéke is ez az anyag, hiszen a meginduló városi fejlődés, a polgárosodás, a liberális szabadságeszmények alakították ki azt a szemléletet, ami Molnár Ferenc, Heltai Jenő, Karinthy Frigyes és mások munkásságát is meghatározták valamiképpen. Azt is mondhatnánk, ahogyan nem létezik ma kabaré, vígjáték vagy szatirikus regény Molnár Ferenc és Karinthy Frigyes nélkül, úgy nem létezne köznapi vicc, tréfa, ugratás, politikai vagy társadalmi, netán jellemszatíra sem...
Tovább
Fülszöveg
Meglehetősen különös tükörben mutatja meg Buzinkay Géza, e kötet összeállítója és gondozója, a magyar történelem mintegy hatvan esztendejének alakjait. Tallérossy Zebulon, Báró Bikficz, Illéshászy Bendegúz, Préda Olga, Emanczi Paula, Éhös Pétör tanító, Titán Laczi költő, a rendőr Mihaszna András, Száguldó Tasziló, Stanczi néni, Czápa Jónás, Pokrócz Ádám és a többi három-négyszáz figura közül mintegy százötven szerepel itt. Nemcsak komikus történelem, humoros-szatirikus társadalomrajz, hanem a mai modern komikus formanyelv forrásvidéke is ez az anyag, hiszen a meginduló városi fejlődés, a polgárosodás, a liberális szabadságeszmények alakították ki azt a szemléletet, ami Molnár Ferenc, Heltai Jenő, Karinthy Frigyes és mások munkásságát is meghatározták valamiképpen. Azt is mondhatnánk, ahogyan nem létezik ma kabaré, vígjáték vagy szatirikus regény Molnár Ferenc és Karinthy Frigyes nélkül, úgy nem létezne köznapi vicc, tréfa, ugratás, politikai vagy társadalmi, netán jellemszatíra sem e vicclapok és e vicclapfigurák nélkül. Vagy legalább másmilyen lenne. Azokban az évtizedekben a magyar újságírás színvonalát és kritikai szenvedélyét, harci kedvét tekintve Európa legjobbjai közé tartozott, száznál is több vicclapjának a színe-java, a Borsszem Jankó, a Bolond Istók, a Bolond Miska és a többi pedig a legjobb vicclapok között is megállta a helyét világszerte. Az idő semmi fölött sem múlik el nyomtalanul persze, de ezek az alakok, ezek az írások és karikatúrák még most is szórakoztatnak, és tartogatnak meglepetést nekünk is. A történelem iránt érdeklődőnek kiegészítik a korról kialakított képét, az irodalomkedvelőnek Jókaihoz, Mikszáthoz kötődő asszociációkat is lehetővé tesznek a jó mulatság mellett.
És még valami. Mivel e lapokat silány papírra nyomták, az rohamosan porlad, és lehet, hogy néhány évtized múltán már csak e könyvből fognak ránk visszatekinteni egy izgalmas, lüktető korszak alakjai.
Vissza