1.062.058

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budapest teljes utcanévlexikona

Adatgyűjtés lezárva: 2003. október 31.

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Sprinter Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 592 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-9469-06-8
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

2003-ban úgy határozott Budapest Főváros Közgyűlése, hogy a továbbiakban - feladva a még 1992-ben meghozott közgyűlési határozatát, amely szerint csak évente egyszer hajlandó utcaelnevezések... Tovább

Előszó

2003-ban úgy határozott Budapest Főváros Közgyűlése, hogy a továbbiakban - feladva a még 1992-ben meghozott közgyűlési határozatát, amely szerint csak évente egyszer hajlandó utcaelnevezések kérdésével foglalkozni - ismét napirendjére veszi az utcanév-változtatásokra vonatkozó előterjesztéseket. A több mint tíz éve meghozott előző döntést az indokolta, hogy a rendszerváltás után még mindig fel-fellángoló politikai indulatok az utcanevek újabb és újabb átkeresztelgetésében is megjelentek, a legfrissebbet pedig az, hogy ma már legfeljebb 5-10 ilyen (a Fővárosi Közgyűlés kompetenciájába tartozó) igény van évenként, s ha a döntés jól előkészített, hamar túl lehet rajta esni, nem érdemes várakoztatni az előterjesztő kerületet. Mert az is igaz a rendszerváltás utáni második évtizedben már, hogy a javaslatok a kerületi testületekben születnek meg, illetve az egyes emberekben, kisebb csoportokban megfogalmazódott igény eleve oda érkezik. A korábbi gyakorlattal ellentétben nem a fővároshoz benyújtott javaslatot kell elküldeni kerületi véleményezésre, hanem a helyben megtárgyalt, s támogatott javaslatokat kapja kézhez a Főváros Közgyűlése, illetve a fővárosi előterjesztéseket készítő Várostervezési és Városképvédelmi Bizottság.
1988-ban már világosan lehetett látni, hogy megváltozik a világ Magyarországon. Azt is, hogy ez - mint mindig - utcanévváltozásokkal jár majd. Egyes konkrét esetekben, mint például a Münnich Ferenc utcává változtatott Nádor utca visszakereszteléséért, „akció" is indult. (Egy akkor átragasztott tábla 1 immár történelmi rekvizitumként - megtekinthető a Budapesti Történeti Múzeum gyűjteményében.) Célszerű volt tehát „a történelmi szükségszerűség" felismerésével felkészülni arra, hogy az e téren jelentkező igények megoldhatók, az utcanév-változtatások ésszerűen lebonyolíthatók legyenek.
Javaslatomra 1989-ben Budapest Főváros Tanácsa létrehozott egy „ad hoc" bizottságot, mely feladatul kapta a főváros jelképeinek (címer, zászló, ünnepnap), kitüntetéseinek, a budapesti városrészek nevének és határvonalainak megállapítását, illetve az ezekre, valamint az utcanevek meghatározására vonatkozó rendelet előkészítését, majd beterjesztését, s ezeken kívül az egyes utcanevek megváltoztatására a javaslatok megfogalmazását és előterjesztését. A bizottság vezetésére, illetve a feladat lebonyolítására, ellátására engem kért fel a testület.
(Érdekes, hogy tizenöt évvel később országos szinten is megjelent ugyanez az igény. Medgyessy Péter miniszterelnök Glatz Ferencet, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökét kérte fel egy olyan munkabizottság megalakítására, mely átvizsgálja a magyarországi ünnepnapok, kitüntetések, jelképek, állami rendezvény-helyszínek, stb. problematikáját, s javaslatot tesz a kormánynak, mit kellene változatlanul hagyni, min kellene változtatni a XXI. század elején. A bizottság munkájában való részvételre e sorok szerzője is felkérést kapott, s érdekes, hogy a köznyelv ezt az új testületet ugyanúgy becézi, mint azt a bizonyos fővárosit: „jelkép-bizottságnak"...)
Bár egyes utcanév-változtatásokra - közgyűlési határozat alapján időnként 1 még e könyv megjelenése idején is sor kerül, a munka nagy része 1994-re lezárult. Jelentős részét már az 1990-es önkormányzati választások után - az „ad hoc" „jelkép-bizottság" jogutódjaként létrejött, a Fővárosi Önkormányzat által megalakított Városképvédelmi Bizottság (melynek - nevéből is láthatóan - más feladatai is voltak) végezte el.
A Fővárosi Tanács az általa létrehozott munkacsoport javaslatára még 1989 első felében helyreállította Budapesten az 1873-ban egyesült főváros színeit, akkori címerét, megállapította a főváros ünnepnapját - ez az egyesítés első tanácsülésének napja, november 17-e lett -, meghatározta a fővárosi kitüntetéseket (díszpolgárság, Pro Urbe Budapest és Budapestért), amellett véglegesítették (?) a főváros városrészeinek nevét és határvonalát. Vissza

Fülszöveg

130 éve egyesült Budapest, s ezt megelőzően már megkezdődött a „rendcsinálás" Pest, Buda és Óbuda utcanevei között. A német neveket magyarítani kellett, a többször előforduló elnevezések számát csökkenteni, s megszabni, hogyan lehet nevet adni egy újonnan kialakított közterületnek, illetve a átkeresztelni egy régi utcát vagy teret a továbbiakban.
Néhány évvel az 1990-es rendszerváltás előtt létrejött a Fővárosi Tanácsban az az „ad hoc" bizottság, amely az újabb utcanévadási hullámot előkészítette, a jogi kereteket meghatározta, a konkrét névváltoztatási javaslatokat megtárgyalta, előterjesztette. Tíz évvel később úgy tűnt, a „kampány" véget ért, s 1998-ra, Budapest 125. születésnapjára megjelent Budapest teljes utcanévlexikona. Ebben mindenki utánanézhetett, hogy a budapesti utcák, terek mióta viselik jelenlegi nevüket, s hány nevük volt már, ezenkívül feltüntettük az elnevezésekben szereplő személynevek, települések, növény- vagy állatnevek legfontosabb adatait is, valamint a... Tovább

Fülszöveg

130 éve egyesült Budapest, s ezt megelőzően már megkezdődött a „rendcsinálás" Pest, Buda és Óbuda utcanevei között. A német neveket magyarítani kellett, a többször előforduló elnevezések számát csökkenteni, s megszabni, hogyan lehet nevet adni egy újonnan kialakított közterületnek, illetve a átkeresztelni egy régi utcát vagy teret a továbbiakban.
Néhány évvel az 1990-es rendszerváltás előtt létrejött a Fővárosi Tanácsban az az „ad hoc" bizottság, amely az újabb utcanévadási hullámot előkészítette, a jogi kereteket meghatározta, a konkrét névváltoztatási javaslatokat megtárgyalta, előterjesztette. Tíz évvel később úgy tűnt, a „kampány" véget ért, s 1998-ra, Budapest 125. születésnapjára megjelent Budapest teljes utcanévlexikona. Ebben mindenki utánanézhetett, hogy a budapesti utcák, terek mióta viselik jelenlegi nevüket, s hány nevük volt már, ezenkívül feltüntettük az elnevezésekben szereplő személynevek, települések, növény- vagy állatnevek legfontosabb adatait is, valamint a korábban követett, s az érvényes jogszabályokat. (Nyugodtabb történelmű országban e kötet sokkal vékonyabb lenne...)
Eltelt ismét öt év, s íme lexikonunk javított, bővített kiadása, amely tartalmazza időközben született összes változást. Nem "letehetetlen" könyv. De ajánlott újra és újra elővenni. Hogy többet tudjunk arról, hol élünk. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem