Előszó
Részlet:
"Vessünk egy pillantást a térképre : ahol a Földközi tenger a középen kes- kenyre szorul, ott van az afrikai parton Tunisz. Légvonalban mindössze százötven kilométerre a legközelebb eső európai föld : Szicília. Azaz hogy Tunisz és Szicilia között feleúton még egy kis olasz sziget : Pantelleria, újabban hatalmas tengeri erődítmény.
Azt mondják, Tunisz tulajdonképpen az olasz félsziget meghosszabbítása Afrikában. Az Appennini félsziget nyugatról kelet felé hajlik. Szicíliánál a vonal megtörik és rézsűt kelet felé halad. így érünk Tuniszba, mely észak-déli vonalban nyúlik Afrika belsejébe.
Az éghajlat itt olyan mint Szicíliában. A föld geológiai alkata is hasonló. Olajfaerdők, szőlőültetvények mindenfelé ; azt hinnők valóban, hogy még Olaszországban vagyunk. A bevándorolt európaiak között igen sok az olasz. Szicilia, Pantelléria és Málta tájszólásait beszélik.
Tunisz területe azonban más afrikai tartományokéhoz viszonyítva nem jelentékeny. Mindössze 167,000 négyzetkilométer, azaz a trianoni Magyarországnak nem is egészen kétszerese, és így népfelesleg elhelyezésére nem nagy lehetőséget ad. Földje termékeny ugyan és bányakincseket is rejt magában ; kimeríthetetlen bőségről, vagy máshol elő nem forduló termékekről azonban nem lehet szó.
Tuniszt múltja a földrajzilag hozzá legközelebb fekvő Italiához kapcsolja. Ki- törölhetetlenek Róma nyomai, bármennyire pusztítottak is a vandálok hordái a későbbi századokban. Sem ők, sem más átvonuló népek, de még az idő vasfoga sem tudta Róma emlékeit ledönteni, felmorzsolni. Sfax hatalmas kolosszeuma, mely
70,000 néző befogadására készült, számos más műemlékkel egyetemben Rómának visszakívánkozó hajdani nagyságról mesélnek. Beszédjüket megértik a felületes szemlélők is..."
Vissza