Előszó
A BURKA - Ingatag egyensúly kirekesztés és identitás között című kiállítás a Budapesti Osztrák Kulturális Fórum második nagy művészeti projektje, amelyen fiatal képzőművészek vettek részt Ausztriából és Magyarországról.
Ebben az évben az ausztriai iszlám-törvény századik évfordulója volt a kiindulópont. Ezt az alkalmat használtuk fel arra, hogy egy kiállítással reflektáljunk az iszlám és az iszlám kultúrák körül napjainkban folyó intellektuális, politikai és művészeti vitákra.
Ausztria és Magyarország eltérő történelmi tapasztalatokkal rendelkezik az iszlámról, mint ahogy a mai tapasztalatok és viták is különböznek a két országban - ez már önmagában is izgalmassá tette az osztrák és magyar művészek közös kiállítását.
A projekt megalapozásaként - akárcsak az előző, Folyamatban című projekt esetében - egynapos szimpóziumot rendeztünk, amelynek célja a „burka-jelenség" több oldalról való körüljárása volt. Németh Pál református lelkész, iszlámspecialista történelmi és teológiai áttekintést nyújtott, Esin Turan osztrák-török művésznő a téma általa választott feldolgozási módjáról, valamint a New York-i Osztrák Kulturális Fórummal megvalósított, The Veil című művészeti projekt során szerzett tapasztalatairól beszélt, a Bécsben élő kultúrakutató, Viola Raheb pedig a lepel politikai aspektusáról adott elő.
A megvalósult munkák a fiatal művészek friss és ironizáló szemléletét tükrözik. E szemlélet vélhetően a projekt során megalakult művészkollektíva, a „The New Monarchy" új utakat kereső tevékenységében is érvényesül.
Köszönetet mondok az ezúttal is nagyszerű munkát végző csapatnak, Sass Valéria professzorasszonynak, a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász vezetőtanárának és Csécsei Dorottya esztétának, akik a kiállítás kurátorai voltak, valamint az OKF munkatársának, Lőrincze Juditnak - a projekt megvalósulása és sikere az ő közös munkájukat dicséri.
Szívből gratulálok minden művésznek a témát kreatív módon feldolgozó művekhez.
Vissza