Előszó
Kedves Olvasó!
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) több mint kétszáz éves múlttal rendelkező, jelentős hazai és nemzetközi elismertségű, hagyományosan a gazdasághoz szorosan kötődő intézmény. Az Egyetem vezető szerepet játszik az ország mérnökképzésében és műszaki fejlesztésében. Célunk, hogy a változó külső körülmények között a jövőben is biztosítsuk az egyetem oktatási, kutatás-fejlesztési elismertségét.
A BME nagy budapesti egyetemként elismert tagja a magyar és nemzetközi egyetemek családjának, jelentős tényezője az ország gazdasági fejlődésének.
A hagyományok és az elvárások alapján megfogalmazott jövőkép szerint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Európa aktív, magas presztízsű oktatási központja, ahol az oktatást tartalmi - műszaki, természettudományi, gazdasági -, szintbeli és nyelvi sokoldalúság jellemzi. Folytatódik az egyetem és a hallgatók új minőséget képviselő viszonyának kialakulása , a magas hallgatói létszám színvonalas kiszolgálásával egyidejűleg megvalósul az elitképzés, jelentős szakmai továbbképzési tevékenység folyik. Az egyetemen általános az informatikai és kommunikációs technológia alkalmazása és a rugalmas oktatási szerkezet lehetővé teszi az oktatási versenyben és a hálózati együttműködésben az egyidejű részvételt.
Az egyetem ez év elején megkezdte az egységes, eurokompabilitis, kétszintű mérnökképzés kialakításával kapcsolatos műhelymunkát. A kezdeményezéssel szeretnénk elősegíteni az új felsőoktatási rendszer kialakítását, amelyben BSc képzést mind az egyetemek, mind a főiskolák folytathatnak, MSc képzést az egyetemek, továbbá azon főiskolák, amelyek kielégítik az előírt feltételeket, összhangban az európai gyakorlattal. A kétszintű mérnökképzés bevezetésével kapcsolatos javaslatokat tartalmazó anyagot széleskörű vitára bocsátottuk. A viták alapján kialakított vélemények támogatják a kétszintű mérnökképzés hazai bevezetését. Megkezdődött a mérnöki alapdiploma feltételrendszerének kialakítása az adott szak oktatásában érintett egyetemek és főiskolák szakembereinek szoros közreműködésével. A BME, hagyományainak megfelelően, aktív szerepet szeretne vállalni azoknak a jogszabályoknak és törvényeknek az előkészítésében, melyek az egységes európai oktatási térség kialakítását segítik elő.
E gondolatok jegyében ajánljuk figyelmükbe kiadványunkat, amely mindenekelőtt okleveles képzési programjainkról ad áttekintést, azok szerkezetéről, felépítéséről, az alapképzésekben a tárgyprogramokról is. Ezen túl természetesen aktuális képel nyerhetnek karainkról, professzorainkról és az oktatáshoz, kutatáshoz, mindennapi egyetemi élethez kapcsolódó szervezeti egységeinkről.
Budapest, 2002. augusztus
Vissza