Előszó
Régiekről emlékezünk. Ezt tette és teszi az ország, amikor a honfoglalás 1100. évfordulójára emlékezett és jelenleg az államalapítás 1000. évfordulóját ünnepli. És ezt tettük és tesszük mi is, amikor falunk, településünk, szűkebb szülőföldünk történetének megírását elhatároztuk, és most ezt a történetet s ezt a krónikát nyújtjuk át az olvasónak. Ez a könyv a település hiteles története akar lenni, amennyiben a régmúlt írásos dokumentumai és a levéltári források alapján íródott, amit mintegy két éves levéltári kutatás előzött meg.
Gondot okozott, hogy a várról és a vár alatti településről kellett történeti képet rajzolni, éppen ezért úgy döntöttünk a szerzővel, hogy a vár csak annyiban szerepeljen e könyv lapjain, amennyiben az a „Várallya" település történetének megismeréséhez feltétlenül szükséges. A könyv lapjain megelevenedik a múlt, az a világ, amelyet elődeink megéltek, az az értékteremtő munka, melynek eredményeként a mai falu képe létrejöhetett.
Ezeknek az eseményeknek a megismerése segíthet bennünket jelenünk megértésében és talán jövőnk tervezésében is. Ez a történet nem mindig tündérmese, sok benne a harc, a békétlenség, de ezt is vállalnunk kell. Mert az ellentmondásoktól, sőt zsákutcától sem mentes igaz történet, az elődöknek a történelmi kihívásokra adott jó vagy rossz válaszainak megismerése - az okos mindig tanul - elv alapján jelenkori problémáink megoldásaiban is segíthet.
Szól ez a könyv tehát a várról, bajvívásról, várjobbágyokról, katonákról, jobbágyokról, zsellérekről, bérlőkről, földesúri cselekedetekről, birtoklási viszonyokról, birtokosokról és birtokaikon dolgozó alattvalókról, a bujáki polgárokról, az itt élő lakosok szokásairól, mindennapi életükről. De olvashatunk a könyvben a falut körülvevő természetről, növényekről és állatokról is.
Megelevenedik a könyv lapjain a falusiak hitvilága, iskolájának, egyházának története is.
Szólnunk kell itt arról is, amit nem talál benne - mert a könyvnek nem is volt célja - népművészetről, népviseletről, mert ez egy külön kiadvány lapjaira kívánkozik.
Ajánlom ezt a könyvet elsősorban a bujákiaknak, akik őseiket találják benne, és ajánlom minden történelmet szerető olvasónak, aki egy közösség múltjára kíváncsi, és mélyebben szeretné az itt élőket a múltjukon keresztül megismerni.
Vissza