1.062.071

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budenz-emlékkönyv

Budenz József születésének 165., halálának 110. évfordulójára

Szerkesztő
Róla szól
Lektor
Budapest
Kiadó: ITEM Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 82 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-86099-8-2
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér fotóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:
"Van-e értelme a 21. század elején régi folyóiratokat, lexikonokat böngészni, alig olvasható kéziratlapokat betűzni? Mi az, ami miatt érdemes megismerkedni egy százötven évvel... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:
"Van-e értelme a 21. század elején régi folyóiratokat, lexikonokat böngészni, alig olvasható kéziratlapokat betűzni? Mi az, ami miatt érdemes megismerkedni egy százötven évvel korábban élt ember munkásságával, hétköznapjaival? Van-e Budenz József életében valami, ami tanulságul szolgálhat egy mai gimnazistának? Lehet, hogy többször is feltették magukban ezeket a kérdéseket azok a budenzes diákok, akik összeállították ezt a csinos kötetet, s remélem, kaptak választ kérdéseikre. Az alábbiakban én is kínálok néhány szempontot a válaszadáshoz.
Az első vonás, amely százötven év távolából is élővé, szinte kortárssá teszi az 1858-ban Magyarországra települő Josef Budenzet (hiszen keresztnevével együtt csak később vált magyarrá), a fiatalsága. Huszonkét éves volt, alig néhány évvel idősebb, mint e kötet összeállítói. S nem vesztegette az idejét itt sem hiába. Huszonöt évesen a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, harmincegy évesen egyetemi magántanár, harminchat éves, amikor kinevezik az újonnan alapított altaji összehasonlító nyelvészet professzorává, negyvenegy évesen az Akadémia rendes tagja. Mintha tudta volna, hogy nincs sok ideje: amikor ötvenhat éves korában meghalt, szinte teljes életművet hagyott maga után, kidolgozta egy új tudományág módszertani alapjait, tanítványok tucatjaiban ültette el a magyar nyelv története iránti érdeklődést.
Az ifjú Budenz második megszívlelendő vonása csillapíthatatlan tudományos érdeklődése, mely arra ösztönözte a göttingai egyetem frissen felavatott doktorát, hogy élő nyelvi környezetben tanulja tovább a magyar nyelvet. Akkor még maga sem tudhatta, hogy életre szóló döntést hozott. Egyszerűen csak izgatta ez a különös idióma, mely annyira más volt, mint az általa ismert többi európai nyelv. A klasszikus, görög-latin műveltségű, s a modem európai nyelvekben is járatos, az egyetemen összehasonlító nyelvészeti tanulmányok mellett perzsa, arab studiumokat is folytató Budenz rácsodálkozott a magyar nyelv szerkezetére, amikor szobatársa, Nagy Lajos irányításával magyarul kezdett tanulni. Felkeltette az érdeklődését, hogy a magyar nem elöljárószókkal, hanem a szó végéhez tapasztott ragokkal és névutókkal fejezte ki a határozói viszonyokat, a ragoknak több alakjuk van attól függően, hogy magas vagy mély hangrendű a szó, hogy nincsenek nyelvtani nemek, hogy a névszói ragozási osztályok nem különülnek el élesen egymástól, viszont az ige ragozása a tárgy határozottságától függ..." Vissza

Tartalom

Budenz példája 5
Hogyan készült az Emlékkönyv? 15
Budenz József 19
Első magyar nyelvtanítója 23
Lugossy József nyelvleckéi 24
Fő művei 26
Naplójegyzetei 33
Finnugor nyelvészek 37
Az ugor-török háború 50
Resid efendi, Harun, Juszuf és a molla 53
Arany és Budenz 56
Róla írták 59
Budenz sírja 61
Hádi történetek 64
Anekdoták 69
Versek 70
A Budenz József Nyelvhasználati Verseny standard kérdései 73
Válogatott bibliográfia 79
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem