Előszó
Felszabadulásunk 15. évfordulóját azzal is szeretnénk emlékezetessé tenni, hogy a Művelődésügyi Minisztérium ilyen irányú utasításának megfelelően, a szokásosnál nagyobb terjedelmű és díszesebb kiállítású Évkönyvvel lepjük meg gimnáziumunk tanárait, tanítványait és azok szülőit.
Az Évkönyv jubileumi jellege arra kötelez, hogy összegezzük az elmúlt 15 év fontosabb adatait, eseményeit. Ha ennek a gondolatnak a jegyében a tanulólétszám gyarapodását vizsgáljuk, nagyarányú fejlődést látunk. Az 1945/46-os tanév 291 tanulójával szemben, a folyó tanévben 673 növendékünk van. A beiratkozott tanulók szociális összetétele ugyancsak javult évről-évre. Most már ott tartunk, hogy az I. osztályokba jelentkezett tanulók közül 65-70 % munkás-paraszt származású. Tanulólétszámunk az 1960- 61. tanévben meghaladja a 800 főt.
A rendes korú, nappali tagozatos tanulók mellett szót kell ejtenem a felnőttekről is. Ez a kép azonban nem olyan derűs és gyönyörködtető, mint a normál korúakról rajzolt. Nem olyan szép, mert 1947-48-ban ugyan az I. László gimnázium mellett is megindult a Dolgozók esti tagozata, de 1954-55-ben meg is szűnt. Így azóta, a több mint 100 000 főnyi munkást tömörítő Kőbányán nem volt Dolgozók gimnáziuma. A tanulni akaró kőbányai munkások kénytelenek voltak belvárosi iskolákat látogatni, ha művelődni akartak.
1959. év augusztus-szeptemberében újraszerveztük és a Fővárosi Tanács engedélyével újból megnyitottuk a gimnázium esti tagozatát. Így a kőbányai dolgozóknak ismét lehetőségük van arra, hogy munkahelyükhöz, lakásukhoz közel szerezhessenek középfokú műveltséget. Az elmúlt évi és a mostani jelentkezések azt mutatják, hogy a kerületünk dolgozói élnek is ezzel az új lehetőséggel. Élnek, mert megértették az MSZMP VII. kongresszusának a beszámolójából, hogy szélesíteni kell az olyan oktatási formákat, mini a levelező oktatás, az esti iskolák, amelyek a termelésben dolgozó fiatalok és felnőttek továbbtanulását biztosítják.
Gimnáziumunk múltjával nem akarok bővebben foglalkozni, mert iskolánk volt igazgatója, Dr. Fekete József, a Művelődésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese, "Iskolánk története" c. tanulmánya, amelyet az elmúlt évi Évkönyvből változtatás nélkül átvettünk, korhű képet nyújt az elmúlt öt évtized kiemelkedő eseményeiről.
Az elmúlt évi Évkönyvből átvett tanulmány arról is tájékoztatja az olvasót, hogy gimnáziumunk tanulóifjúsága kisemberek gyermekeiből tevődik össze. Ezek a kisemberek zömmel kőbányai munkások. Az a tény, hogy tanítványaink zöme munkásszülők gyermeke, jelentős mértékben megszabja tantestületünk feladatait, az oktató-nevelő munkában előttünk álló tennivalókat.
Vissza