Előszó
A Fővárosi Tervező Intézet (FÖTI) 1949 januárjában alakult a főváros részére szükséges építkezések tervezési munkáinak elvégzésére.
Az Intézet később vállalattá alakult át s Budapesti Városépítési Tervező Vállalatként látja el feladatát. A kezdeti 160 alkalmazottal szemben a vállalat ma közel 500 fővel dolgozik.
10 év jelentős idő, s különösen jelentőssé teszi ezt a 10 évet az, hogy egybeesik a szocializmus építésének éveivel. A fejlődést vállalati vonatkozásban az ismertetett létszámadatok bizonyítják. A Fővárosi Tanács évről évre fokozódó igényei a vállalattól is egyre emelkedő eredményeket követelnek és ez végső soron a főváros új épületein és lakóépületein, parkjain, műemlékein s nem utolsó sorban felújított épületein jelentkezik.
Az elmúlt 10 év alatt a vállalat tervei alapján közel 7000 lakás épült Budapesten, legalább 4000 régi épületet újítottunk fel, sok iskolát, óvodát, bölcsődét, irodaházat, különböző pavilonokat, munkásszállást, néhány gyárépületet, közparkot stb.-t terveztünk. Az Állatkertben, a Vidám Parkban, a Margitszigeten különleges célú terveink (madárház, pálmaház, pavilonok, sport-tribün) valósultak meg.
Jelentős helyet foglal el a vállalat munkájában a városrendezési tevékenység, amely - természetesen - elsősorban a főváros területén jelentkező feladatok megoldására hivatott. Ebben a munkakörben a legjelentősebb a főváros általános rendezési terve, amelynek rendeltetése az, hogy a főváros jövő fejlődésének irányát s követelményeit megszabja s az eddigi, nagyrészt spontán fejlődés helyett a tervszerű fejlődést biztosítsa. Ennek a tervnek a megvalósulása a főváros meglevő szerkezetének megtartása mellett olyan változásokat jelent majd, amelyek szebbé, egészségesebbé teszik Budapestet, amelyben a zöld területek, parkok arányosan és megfelelő mértékben alakulnak ki még azokban a városrészekben is, amelyeknek lakói ezeket ma még nélkülözni kénytelenek.
A városrendezési munkakörben a városrendezési építész szakosztályokon kívül zöld területi-, gazdasági- és közlekedési szakosztály is működik. Ez a három szakosztály a maga szempontjait és elképzeléseit a városrendezési tervekben érvényesíti, de egyes esetekben önálló feladatokat is megold, pl. parkok, közlekedési csomópontok és gazdasági tervezések munkáit.
A Fiastyúk utcai, az Üllői-, a Nagy Lajos király-, a Kerepesi úti, a Gubacsi, a Csepel Csillag-telepi, a Hévízi úti stb. lakótelepek rendezési tervei ugyancsak a vállalat munkái. A Fiastyúk utcai és a Nagy Lajos király úti lakótelep magasépítési tervezések munkáit is vállalatunk végezte.
A vállalat legjelentősebb munkája a már befejezés előtt álló Fiastyúk utcai lakótelep, amelynek érdekessége az, hogy visszatükrözi az építőművészeti felfogás fejlődését és ha ennek következtében megjelenésében nem is egységes, érdekes történelmi dokumentuma az elmúlt néhány esztendőnek.
Azok a szemelvények, amelyeket ebben az albumban adunk közre, általános képet adnak munkáinkról. Az egyes képek alatt feltüntetjük azok keletkezési évét, s így a gondos szemlélőnek módjában van terveinket a kronológia szempontjából is bírálni és követni azt az irányt, amely felé alkotásaink építőművészi kialakítása haladt.
A jelentős feladatok az építőművészet számos problémáját vetették fel. Nem állíthatjuk, hogy ilyen vonatkozásban munkánk töretlen, egyenes fejlődést mutat.
A tíz év során a tervezés módszerei és szempontjai többször változtak, de a cél - amely arra irányult, hogy a szocialista társadalom igényeit méltóan kifejező, a nép széles rétegeinek tetsző épületek keletkezzenek - helyes és következetes volt. A merev végrehajtás ugyan egyszer-másszor lehetetlenné tette még a legjobb tervező számára is, hogy olyan alkotásokat hozzon létre, amelyekért meggyőződéssel vállalhat felelősséget, mégis bizonyos az, hogy az állami tervezés a tervezők számára azelőtt nem is álmodott lehetőségeket nyújtott.
Az utóbbi években az alkotó szellem egyre erőteljesebben bontakozik ki. Ennek eredményei az elmúlt egy-két év épületein világosan jelentkeznek, és ha korábban követtünk is el tévedéseket, büszkék lehetünk mindazokra az épületekre, amelyeket tervezőink az elmúlt tíz év alatt alkottak, mert útjelzői annak a szerény munkának, amelyet vállalatunk a szocializmus építésében kifejtett. Meggyőződésem, hogy az eljövendő időben tervezőink - akik az elmúlt tíz év során is bizonyságát adták lelkes alkotókészségüknek - még lelkesebben és eredményesebben állítják tehetségüket a szocialista főváros építésének szolgálatába, amihez az állami tervezés minden lehetőséget biztosít számukra.
Vissza