Előszó
• A zenekart 1983-ban alapította Fischer Iván és Kocsis Zoltán, ahogy a londoni Times fogalmazott, „Magyarország fiatal muzsikusainak legjavából". A cél az volt, hogy az igényes próbáknak és a magas követelményeknek köszönhetően az évente három-négy alkalommal hangversenyező zenekar produkcióival Budapest új, nemzetközi színvonalú szimfonikus zenekarral gazdagodjék.
• Az együttes, amely első hangversenyét 1983 karácsonyán adta, 1992-ig ebben az alkalmi formában, a muzsikusok önálló egyesületeként dolgozott. 1992-2000 között, immár folyamatosan működő zenekarként, a főváros és 15 nagyvállalat és bank részvételével létrejött BFZ Alapítvány közös fenntartásában működött. 2000- től a Fesztiválzenekart a főváros folyamatos támogatása mellett a BFZ Alapítvány tartja fenn és működteti. A zenekart 2003-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium felvette az állam által támogatott nemzeti intézmények sorába.
• A Fesztiválzenekar nemcsak a főváros hangversenyéletének meghatározó alakítója (koncertjei szinte mindig táblás házat vonzanak, több mint 17.000 fős törzsközönségéből 4.000 a bérletvásárló), de visszatérő, ünnepelt vendég a zenei világ legfontosabb központjaiban is: Salzburg (Ünnepi Játékok), Bécs (Musíkverein, Konzerthaus), Luzern (Fesztivál), Zürich (Tonhalle), New York (Carnegie Hall, Avery Fisher Hall), Los Angeles, San Francisco, Tokió (Suntory Hall), Hong-Kong, Párizs (Théatre des Champs-Élysées, Salle Pleyel), Berlin (Filharmónia), München (Filharmónia), Frankfurt (Alte Oper), London (BBC Proms Fesztivál, Barbican Centre, Royal Festival Hall), Róma, Buenos Aires (Teatro Colon), Amszterdam (Concertgebouw), Madrid, Athén, Koppenhága, Prága (Prágai Tavasz), Peking, Shanghai, Brüsszel (Flamand Fesztivál), stb.
• A zenekar a Hungaroton, Quintana, Teldec, Decca, Ponty és Berlin Classics lemeztársaságok számára készített felvételek után 1996-ban exkluzív szerződést kötött a Philips Classics céggel. A Bartók-, Liszt- és Dvorák-felvételek számos nemzetközi díjat kaptak, többek között Gramophone-díjat, Diapason d'Or-t, a Telerama és a Le Monde de la Musique kitüntetéseit. 2003-ban a zenekar a Channel Classics lemezcéggel is hosszú távú megállapodást kötött. Mahler 6. szimfóniájának felvételét Grammy-díjra jelölték, Mahler 2. szimfóniájának felvétele Gramophone-díjat kapott. A zenekart a nemzetközi kritikusok 2008 decemberében a világ tíz legjobb együttese közé szavazták.
• A nemzetközi zenei élet számos kiemelkedő egyénisége lépett fel a zenekarral, így Solti György (aki haláláig a BFZ tiszteletbeli vendégkarmestere volt), Yehudi Menuhin, Kurt Sanderling, Charles Dutoit, Gidon Kremer, Végh Sándor, Schiff András, Alfréd Brendel, Ágnes Baltsa, Ida Haendel, Martha Argerich, Hildegard Behrens, Gennagyij Rozsgyesztvenszkij, Jurij Basmet, Misha Maisky, Maria-Joao Pires, Kiri te Kanawa, Radu Lupu, Thomas Zehetmair, Richárd Goode, stb.
Vissza