Előszó
A Panoráma kiskönyveinek sorát 1958-ban tíz balatoni kötet nyitotta meg. Az a szeretet, amellyel a közönség a köteteket fogadta, arra indította a szerkesztőségünket, hogy még nagyobb fába vágja a fejszéjét: új, az egész országot magába foglaló sorozatot kezdünk el.
Elöljáróban e sorozat felépítéséről szeretnék néhány szót szólani.
Szakítottunk az útikönyveknek azzal a régi gyakorlatával, hogy a bemutatott vidékeket zárt körülhatárolásban ismertették, figyelmen kívül hagyva az ország más részeivel való összefüggésüket. Idegenforgalmunk fejlődése az elmúlt években világosan kirajzolta azokat az útvonalakat, áramlási irányokat, amelyeken az üdülők és a kirándulók legszívesebben s leggyakrabban utaznak. Sorozatunk az utasforgalom e jellegzetes útvonalait, mintegy a hazai idegenforgalom ütőereit térképezi fel, ezeken vezeti végig az olvasót. Az üdülés nem a megérkezéssel kezdődik, hanem azzal a pillanattal, amikor a vonat - vagy a távolsági autóbusz - kigördül a pályaudvarról. Leülünk hát az olvasó mellé, együtt gyönyörködünk a tovatűnő tájakban, felhívjuk figyelmét az ablakból látható nevezetességekre, vázlatosan ismertetjük az érintett fontosabb helységek múltjára, jelenére vonatkozó adatokat. Célunk az, hogy könnyed, szórakoztató, de amellett hasznos útiolvasmányt adjunk az olvasó kezébe.
Kiindulópontul, ahonnan a különböző országrészeket megközelítjük, Budapestet választottuk, hiszen innen áramlik szét a legtöbb utas, és hosszabb utat a vidéki is ritkán tesz meg anélkül, hogy ne érintené a fővárost.
A sorozat szerkezetéből következik, hogy bizonyos útvonalszakaszokat több kötetben is érintenünk kell. A Budapestről kiinduló, Székesfehérváron és Veszprémen át Szombathelyre haladó vasúti főútvonalat például nemcsak azok használják, akik Veszprémbe és a Bakonyba utaznak, hanem azok is, akik csak ide a szomszédba, a Velencei-tóhoz és Székesfehérvárra (16. kötet) tartanak, vagy akik egészen az országhatárig, Szombathelyre, Kőszegre (12. kötet) utaznak. Sőt a Székesfehérvárig terjedő vonalszakasz azoknak útjában is szerepel, akik a Balatonhoz, vagy Somogyba és Dél-Zalába (11. kötet) készülnek. Nyilvánvaló, hogy ha teljes, befejezett köteteket akarunk az olvasó kezébe adni, a nem sorozatban, hanem példányonként vásárlók kedvéért az egész útvonalat ismertetnünk kell, még azon az áron is, hogy egyes vonalszakaszok leírása több kötetben is szerepel. Ez az oka a helyenkénti ismétlődéseknek.
Ez a kötet, amelyet az olvasó kezében tart, a Bakonyba vezető legforgalmasabb vasúti fővonalat (Budapest - Székesfehérvár - Veszprém) ismerteti, végigvezeti az olvasót a Bakony tájain, és a gyönyörű Cuha-völgyi vasútvonalon. A Bakony déli részéről, a Balatoni-Felvidékről nem esik szó könyvünkben, mert ez már a Balaton vonzóköréhez tartozik, és vele a Panoráma kiskönyvtárának tízkötetes balatoni sorozatában foglalkoztunk.
Könyvünket azok számára írtuk, akik járművel (vasúton, autóbuszon, autón, motoron) utaznak, tehát az "utazóknak", nem pedig a turistáknak.
Kötetünkhöz függeléket is adunk, amelyben a bemutatott vidék idegenforgalmi címanyagáról, közlekedési viszonyairól tájékoztatjuk az olvasót. Mellékeljük Veszprém legkorszerűbb, részletes, hatszínnyomású várostérképét is.
Jó utazást, szép időt, kellemes üdülést!
Vissza