Előszó
Nemcsak az államok, hanem a városok is élő organizmusok, amelyek keletkeznek, fejlődnek és eltűnnek az élet színpadáról. Szemeink előtt keletkeztek a napokban az olasz föld egészségtelen, maremmás Pontini mocsarainak helyén Littoria, Pontinia, Sabaudia. Aprilia és Pomezia,- igazán csak a közelmúlton alapították az ausztráliai államszövetség fővárosát, Canberrát, viszont a történelmi mult emlékeit idézik fel pl. az ókori egyiptomi Heliopolis, Memphis, Luxor, a babiloni Ninive, a perzsiai Persepolis, avagy Stein Aurél belsőázsiai homokba temetett városai, s e két véglet között találjuk Földünknek azt a számtalan városát, amelyeknek egyike Budapest.
Nem közömbös a városokra nézve, hogy hol vannak, de a földrajzi helyzeten kívül történeti, politikai, gazdasági, sőt személyi tekintetek is befolyásolhatják keletkezésüket, fejlődésüket, sőt visszafejlődésüket, amint erre Pozsony, Washington, Coolgardie és Szentpétervár elsőrangú például szolgálhatnak. Ugyanis történelmi szükségszerűség emelte a török hódoltság alatt Pozsonyt a megmaradt Magyarország fővárosává, az egyes tagállamok kölcsönös féltékenykedésére vezethető vissza Washingtonnak az Egyesült Államok fővárosává tétele, gazdasági okok magyarázzák meg Ausztrália nyugati sivatagi részében Coolgardie aranyváros születését, s tisztán személyi okokból, uralkodói parancsszóra keletkezett egészségtelen, mocsaras miliőben, cölöpökre építve Nagy Péter cár metropolisa, Szentpétervár.
Budapest középeurópai, nem magasan fekvő kontinentális város, amely különböző gazdasági tájak összetalálkozásánál, a Duna mellett, igen fontos utvonalak kereszteződésénél épült, s Trianon előtt centrális helyzetű volt. Fővárosunkat tehát már az előnyös földrajzi helyzete is vezető szerepre predesztinálja, s ezt még csak fokozza a természeti miliője, mert itt az Alföld peremén a Dunántúl hatása alatt olyan egyéniséggé fejlődhetett, amelynek változatos felszínplasztikai képe, az ikerváros két részét egymástól elválasztó hatalmas folyam, a Duna, a nyugati szelektől mérsékelt klímaviszonyok s az Alföld pusztaságának egyhangúságát ellensúlyozó budai hegyek üde lombos erdőségei mind igen előnyösen jutnak kifejezésre fővárosunk esztétikai összhatásában is.
Vissza