1.059.830

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budapest városépítésének története II.

A kiegyezéstől a Tanácsköztársaságig

Szerző
Lektor
Budapest
Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 251 oldal
Sorozatcím: Budapest városépítésének története
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 22 cm x 24 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal, fotókkal illusztrálva. Kihajtható melléklettel. Kivehető német, francia és orosz nyelvű összefoglaló- és tartalomjegyzék-melléklettel. Tankönyvi szám: 10307.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A korszerű településtudomány egyik megoldásra váró, jelentős feladata a városrendezés és a városépítés történetének feltárása.

Városrendezésen azt a tudatos, komplex tevékenységet értjük, amely... Tovább

Előszó

A korszerű településtudomány egyik megoldásra váró, jelentős feladata a városrendezés és a városépítés történetének feltárása.

Városrendezésen azt a tudatos, komplex tevékenységet értjük, amely a városok alakításával, formálásával, fejlesztésével foglalkozik, a városrendezési tervek készítésétől a városépítésig, az elgondolástól a végrehajtásig. Ez a tevékenység csak akkor lehet igazán eredményes, ha történelmi alapokra támaszkodik, megismeri, hogy az a város, amellyel ma foglalkozik, hogyan alakult és fejlődött a múltban, a városrendezés terén milyen problémák, feladatok jelentkeztek, az egykori városépítők ezeket hogyan oldották meg.

A városrendezés története az általános várostörténethez, ezen belül a városépítés történetéhez kapcsolódik és a következő sajátos kérdésekre keres feleletet:
Milyen volt valamely korban a városrendezéssel foglalkozó hatóságok szervezete, kik készítették a városrendezési terveket és milyen szempontok szerint?
Milyen városrendezési tervek készültek, mi volt a tervek készítésének módszere, mi a tervek tartalma, értéke?
Hogyan fejlődött a város beépítése területileg és morfológiailag?
Hogyan változott a városkép?
Mely nevezetesebb, városfejlődés szempontjából jelentősebb létesítmények keletkeztek, ezek elhelyezése, megjelenése hogyan értékelhető?

A városrendezés és városépítés hogyan kapcsolódik az általános városfejlődéshez, a népesség gyarapodásához, a város szerepkörének - igazgatási, termelési, kulturális szerepkörének - változásához és fejlődéséhez?

Amikor a városrendezés-történet ezeket a kérdéseket tárgyalja, bele kell őket ágyaznia a történelmi fejlődés általános leírásába és értékelésébe; mindazzal foglalkoznia kell, ami a város kialakulására jelentős befolyással van, de soha sem szabad szem elől tévesztenie a célt - a város egészének és a kialakulás összefüggéseinek arányos ismertetését és kritikáját.

Kritikai szempontot elsősorban a mai problémák szemszögéből adhat a városrendezés története. Megkísérelheti ugyan annak megvilágítását is, hogy egy-egy korszakban a városrendezési tevékenység mennyire volt korszerűnek nevezhető, mennyire volt előre mutató, de a hangsúly elsősorban azon van, hogy a mai tudásunk és felkészültségünk szerint helyesnek tekintett városszerkezet és városállag kialakulását milyen mértékben szolgálta a múlt városrendezési és városépítési tevékenysége. Vissza

Fülszöveg

A már megjelent első kötet folytatásaként a kiegyezés korától a tanácsköztársaság idejéig vázolja Budapest városépítésének történetét. Ez a korszak, amely a város fejlődésében döntő jelentőségű; ekkor alakul át Buda és Pest, a két vidéki jellegű város világvárossá. Eredeti források alapos feldolgozásával szemlélteti a hatalmas fejlődés mozzanatait, jelentős térképi és összehasonlító képanyag segítségével.

Tartalom

Bevezetés 5
Budapest a kiegyezéskor 7
Történelmi fejlődés. Budapesti várospolitika 17
A Közmunkatanács megalakulása 25
Általános szabályozási terv, építésügyi szabályzatok 35
Városrendezési tervek, városépítési akciók 59
Lakásépítkezés, ipari telepítés 83
Középületek, emlékművek 95
Közlekedési létesítmények, közművek 107
Az építészet jellemzése és a városkép változása 121
Városrendezési tevékenység az 1918. októberi forradalom után és a Tanácsköztársaság idején 137
Forrásmunkák ismertetése 143
Jegyzetek 149
Mellékletek 155
Térképek 181
Illusztrációk 209

Preisich Gábor

Preisich Gábor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Preisich Gábor könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Budapest városépítésének története II. Budapest városépítésének története II. Budapest városépítésének története II. Budapest városépítésének története II. Budapest városépítésének története II.

Könyvtári könyv volt. A borítón amatőr műanyag védőborító található.

Védőborító és melléklet nélküli példány.

Állapot: Közepes
8.580 Ft
6.860 ,-Ft 20
34 pont kapható
Kosárba