Előszó
Amikor a mult évben a Székesfővárosi Statisztikai Hivatal Budapest közállapotairól beszámolt, a pusztulás, rom, nyomor sötét képét volt kénytelen megfesteni. Felcsillantak ugyan már ekkor is az új...
Tovább
Előszó
Amikor a mult évben a Székesfővárosi Statisztikai Hivatal Budapest közállapotairól beszámolt, a pusztulás, rom, nyomor sötét képét volt kénytelen megfesteni. Felcsillantak ugyan már ekkor is az új élet kezdésének biztató jelei, de mégis inkább a magyarság elpusztíthatalan őserejébe vetett hit volt az, ami a jövő reményét fenntartotta.
Az új beszámoló számsoraiból már biztatóbb kép bontakozik ki. A statisztikai adatok bemutatják azokat az eredményeket, melyeket ez az ország és fővárosa részben saját erejéből, részben a külföld támogatásával elért. Az újjáépítés, az egészségügyi és ellátási helyzet javulása, az infláció megállítása, a szellemi téren újrainduló élet mind ezt hirdetik.
A statisztika kérlelhetetlen tárgyilagosságú adatai azonban nemcsak kedvező képet festenek. Rámutatnak azokra a hallatlan feladatokra, melyek előttünk állanak és azokra a nehézségekre, - elszegényedés, lecsökkent életszínvonal, a munkanélküliség fenyegető réme - amelyekkel meg kell küzdenünk.
Könyvünk ismét több nyelven jelenik meg, hogy ezeket a tényeket bemutassa a segíteni kész külföldi országok számára is. A grafikus ábrákon kívül ezúttal fényképekkel is kiegészítve, fejezze ki köszönetünket azért a jelentős támogatásért, amelyet különböző országokban megindult segélyakciók eddig is részünkre nyujtottak.
Ez a könyv új utakat keres a statisztikai ismeretközlés terén: az élethez viszi közelebb a számszerű adatokat és a belőlük folyó tanulságokat. A tavaly kezdeményezett új kiadvány »Budapest statisztikai zsebkönyvtára« címen sorozattá fejlődik. egyes időszerű kérdésekről könnyen kezelhető alakban nyujt majd közvetlenül használható, feltárt eredményeket a közigazgatás és gyakorlati élet számára.
A tartalomjegyzékben névszerint feltüntetett szerzők mellett az anyag összegyüjtésében és kiértékelésében nagy lelkesedéssel volt segítségemre a hivatal minden egyes névtelen munkása. Tudásuk és munkaképességük legjavát adták. A rendelkezésre álló idő rövidsége mentse a hiányokat. A szemléltető ábrákat a hivatal térképészeti és grafikus osztálya készítette; tagjai közül Sipőczy Lajos és Szilas Gyula neveit kell kiemelnem.
Vissza