Előszó
Budapest képekben címmel a Millenáris 2006 tavaszán indított fotókiállítás-sorozatot a Csiga Galériában és a Piros-Fekete Galériában. E sorozat kiállítóinak olyan fotóművészeket kértünk fel, akik Budapest különleges, „rejtett arcait" tudják megmutatni. A kiállított fotók látásmódja, stílusa, technikái igen különbözőek: van köztük alkotó, aki a riport- és a szociofotó, a kulturális antropológiai fotográfia vagy a szubjektív dokumentarista fényképezés fegyvertárát használja alkotásaiban, míg mások művei a képzőművészet és a fotó határán egyensúlyoznak. Van köztük olyan, aki a klasszikus eljárásokat részesíti előnyben, barit-papírra nagyítva felvételeit, de a Budapestről készült művek között találhatunk tintasugaras nyomatot, C-printet, fénymásolatot, sőt még a helyszínen előadott performansz során megvilágított és előhívott akciófotót is.
Ahogy a fotósorozat kiállításai, úgy alkotói is igen sokszínűek: vannak köztük érett mesterek, frissen végzett fotográfusok és egészen fiatalok, akik igazából még csak most fedezik fel a technika és a látásmód nagy trükkjeit. Megtalálunk közöttük olyan szerzőt is, aki messzeföldről jött látogatóba a fővárosba, hogy az idegen szem szokatlanra érzékeny tekintetével készítse el fotóit, míg a kiállító fotósok nagy része itt él ebben a szeretett és gyűlölt, magasztalt és átkozott városban.
Ami közös bennük és műveikben, hogy Budapest ritka pillanatait, a mindennapokban észrevétlenül megbúvó finom rezdüléseket, véletlen együttállásokat, Budapest különös és szokatlan helyszíneit jelenítik meg úgy, ahogyan azt egyetlen hagyományos turisztikai fotóalbumban sem láthatjuk. A Budapest képekben fotókiállítás-sorozat eredménye ez a rendhagyó katalógus is, amely a rejtőzködő pillanatokra koncentrálva mutat fel hiteles képet - képeket városunkról, az itt élőkről, felrajzolva egyben a kortárs magyar fotóművészet keresztmetszetét és tendenciáit is.
Vissza