1.052.847

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Budapest és környéke általános városrendezési terve 1970.

Az 1960. évi terv felülvizsgálata

Szerkesztő
Grafikus

Kiadó: Budapest Főváros Tanácsa
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Vászon
Oldalszám: 210 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 30 cm x 33 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, térképmellékletekkel. Sorszámozott.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Budapest kedvező földrajzi helyzete, terepadottságai, természetes hőforrásai révén, évezredek óta emberi település színhelye. A Gellérthegyen letelepült kelta-illír eredetű eraviszkuszok nyomait... Tovább

Előszó

Budapest kedvező földrajzi helyzete, terepadottságai, természetes hőforrásai révén, évezredek óta emberi település színhelye. A Gellérthegyen letelepült kelta-illír eredetű eraviszkuszok nyomait csupán néhány lelet őrzi. A rómaiak városának Aquincumnak kiterjedését, jelentőségét a történelmi forrásokon kívül Közép-Európában egyedülálló méretű maradványok, rommezők tanúsítják. A középkori város központjának, a magyar királyok budai palotájának gótikus falait, termeit, a palotát kövező falak maradványait, az utolsó két évtized kutató munkája tette hozzáférhetővé.
A Várnegyed, részben a Víziváros és a pesti Belváros utcáinak vonalvezetése is, középkori eredetű. A Várnegyedben egész utcasorok tanúskodnak a középkor több tízezer lakosú városának jellegéről és sajátosságairól, annak ellenére, hogy az 1541-től 1686-ig tartó török megszállás és számos ostrom alatt az értékes épületek nagyrésze rommá lett.
Buda visszafoglalása után a fejlődés csak lassan indult meg, a megfogyatkozott lakosságot pestisjárványok tizedelték, a várost számos tűzvész pusztította. Mária Terézia uralkodása idején (1740-1780) Budán a Víziváros és a Tabán, Pesten az Erzsébetváros és a Terézváros épült be külvárosi jelleggel.
Jelentősebb fejlődés indult meg II. József idején (1780-1790), aki Pest kedvező földrajzi helyzetét felismerve, a várost tartományi székhellyé kívánta fejleszteni. Ekkor készült az első városrendezés terv az "északi külváros" területére. Ez a terv rögzítette a mai Engels tér elhelyezkedését és a Lipótvárosnak derékszögű, egyenletes utcahálózatát.
A tervszerű városrendezés megindulását jelzi Hild Jánosnak József nádor megbízásából Pest város szabályozására készített terve (1805), majd az u.n. Szépítő Bizottság megalakulása (1808). A Szépítő Bizottság, amely jelentős pénzügyi alappal rendelkezett, egészen 1848-ig irányította a mindinkább növekvő Pest fejlődését. Buda és Pest egyesítésének gondolatát Széchenyi István vetette fel először. Tevékenysége: a Lánchíd építésének kezdeményezése, országos intézmények alapítása, a Duna partjainak szabályozása, a Buda-Pestre irányuló országos vasúthálózat koncepciója stb. nagymértékben hozzájárultak Budapest központi jelentőségének növekedéséhez.
A szabadságharc küszöbén, 1848-ban Pestnek már több mint 110 ezer, Budának 40 ezer lakosa volt. Bár az országgyűlés székhelye Pozsony, Pest az ország szellemi életének és kereskedelmének központja, az első jelentősebb ipari üzemek itt alakultak. A Kossuth-kormányzat 1849-ben kimondja a három városnak, Óbudának, Budának és Pestnek egy "Testvér-fővárosban" való egyesítését, s ezt hivatalosan Budapestnek nevezi el. Vissza

Tartalom

BEVEZETÉS 7
I. ADOTTSÁGOK 25
1. Természetföldrajzi adottságok 25
2. Demográfiai helyzet 26
3. Budapest városszerkezete és települési
viszonyai 26
4. Lakásállomány, lakásviszonyok 31
5. Ipari területek, zöldterületek, közintézmények 32
6. A közlekedés helyzete 32
7. Közművek 37
8. Budapest városképe 42
9. Következtetések 42
II. A FEJLESZTÉS IRÁNYELVEI 45
1. A városrendezés társadalmi vonatkozásai 45
2. Budapest szerepe az ország településhálózatában 46
3. Budapest regionális kapcsolatai, a budapesti agglomeráció 49
4. A fejlesztés alapvető elvei 49
III. A TERV ISMERTETÉSE ÉS INDOKOLÁSA 67
], Az általános városrendezési terv feladata 67
és a tervezés távlata
2. A népesség számának és összetételének
várható alakulása 68
3. Számítások a társadalmi lakásszükséglet
mennyiségéről és a kielégítés lehetőségeiről 72
4. Lakóterületek, lakástelepítés 78
5. Központok rendszere, közintézmények 83
6. Ipari területek 110
7. Zöldterületek és üdülőterületek 124
8. Mezőgazdasági és erdőterületek 128
9. Közlekedés 137
10. Közművek 163
11. A településszerkezet fejlesztése
IV. TOVÁBBI FELADATOK 209
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem