Előszó
A Részletes Magyar Útikalauzok I. kötete ezen harmadik füzettel, mely Budapest Dunabalparti környékét tárgyalja, lezáródik. Ez a füzet felöleli a Duna balparti (ú. n. Pesti) síkságot, a Gödöllői...
Tovább
Előszó
A Részletes Magyar Útikalauzok I. kötete ezen harmadik füzettel, mely Budapest Dunabalparti környékét tárgyalja, lezáródik. Ez a füzet felöleli a Duna balparti (ú. n. Pesti) síkságot, a Gödöllői dombvidéket, a Cserhátot és a Börzsönyi hegységet. Beosztásra és a tárgyalás módjára nézve teljesen csatlakozik a Dunajobbparti 2. füzethez, tehát földrajzi egységek szerint haladva szerves összefüggésben és rendszerességben adja az egyes hegycsoportok vagy sík vidékek teljes képét. Tekintettel arra, hogy a Thirring-féle Budapest környéke (1900) az itt tárgyalt vidéknek csak néhány főbb útvonalát vette fel és a Cserhátra egyáltalában nem terjeszkedett ki, valamint arra, hogy a Dunabalparti környéket tárgyaló semmiféle más útikalauz eddig nem jelent meg: ez a munka e vidéknek első, kimerítő és rendszeres útikalauza, mely minden idevágó előmunkálat hiányában teljesen önállóan, csupán munkatársainak személyes tapasztalataira támaszkodva, jött létre. A kezdet nehézségeivel való küzdelem, mely a mai nehéz viszonyok mellett különösen nagy, szolgáljon ezért mentségül a munkába netán becsúszott tévedésekért, melyeknek szives kiigazítását köszönettel vesszük.
Ennek a munkának megjelenését időszerűvé teszi az a szomoru körülmény, hogy az ebben tárgyalt Börzsönyi hegység csonka hazánknak ezidőszerint - sajnos - egyik legmagasabb hegysége, melynek ezért ugy a turistaság, mint a téli (sí) sport szempontjából fokozott jelentősége van; hisszük is, hogy az érdeklődő közönség szívesen fogadja az itt nyújtott, részleteikben is kimerítő és a gyakorlati szempontokat mindenben kielégíteni kivánó leírásokat.
A munka előállítása folyamán számos oly változásról értesültünk, melyeket figyelembe vennünk - sajnos - már nem lehetett; így a Pannónia Turista-Egyesületnek Vác és Nógrádverőce táján (Nagyszál, Magyarkút, Katalinpuszta) eszközölt útjelzéseit már nem említhettük meg, mivel munkánknak idevonatkozó ivei már ki voltak nyomva, A többi, már régebben létesített s munkánkban megemlített útjelzések tekintetében pedig figyelmeztetnünk kell olvasóinkat és a kiránduló közönséget, hogy azok részben el vannak hanyagolva, részben az erdőirtás folytán váltak használhatatlanokká, aminthogy az erdők nagyfokú kitermelése folytán nagy számmal jöttek létre oly párhuzamos vagy keresztező szekérútak is, amelyek a tájékozódást rendkivül megnehezitik és a térkép és iránytű használatát a hegység belsejébe való hatolásnál nélkülözhetetlenné teszik.
Vissza