Előszó
Alig két esztendeje volt az a derűs téli nap, amikor a többszáz meghívott örvendezve találkozott az ünnepélyes tanácsülésen, melyen dr. Korom Mihály átadta a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa díszes oklevelét a várossá nyilvánított Budaörsnek.
Ma is érezzük a felemelő ünnepélyességet, a jövő felé tekintő reménységet, halljuk a komoly és meghatott szavakat, emlékezünk kedvesen köszöntő úttörőinkre, az emléklapot átadó pöttömnyi Greguska Judit kisdobos fogadalmára.
Budaörs több mint hét évszázados, számos pusztulás és újrakezdés által jellemezhető történelmének eseményei előzték meg a várossá nyilvánítás emlékezetes pillanatait. E történelemben elődeink, az itt élő és dolgozó emberek generációi nehéz, gyötrelmes, néha kilátástalannak tűnő úton jártak. Az emberi akarat, összefogás azonban mindig megújuláshoz vezetett, újra és újra teremtette a fejlődés egyetlen lehetőségét: az alkotókedvet, a falut, majd a várost okos gondolatokkal, féltő szeretettel formáló közösségek építő munkálkodását.
Budaörs a kisvárosokhoz képest az érdeklődés középpontjába került. Sokan kérdezik: város-e ez a város? Úgy gondoljuk, hogy egy település rangját nem státusa jelenti, bár ez hazai értékrendünkben talán túlzottan is fontossá vált. A rangot az itt élő emberek életkörülményei, életfeltételei, a kor színvonalának megfelelő infrastruktúra, lakosságunk igazi településszeretete és a környékért érzett felelősségvállalásunk határozza meg. Mindent együtt mérlegelve válaszolhatunk: Budaörs már város, de a teljes értékű várossá fejlődés útja még előtte áll. Sok a tennivalónk a naponta érzékelhető fejlődés ellenére is. Ezeket örömmel és a nehézségek láttán megfontolt elszántsággal vállaljuk, mert tudjuk, hogy minden értelmes tettünk közelebb hozza a teljesebb értékű urbánus létünk megvalósulását.
E kiadvány - a „Budaörsi mozaik" - megismerteti a kedves olvasót városunk múltjával, napjaink feladataival, jelentős személyiségekkel, az itt élők kendőzetlen véleményével. A fejlett és reményeink szerint tovább fejlődő helyi gazdaság, az élénk és átgondolt településpolitikánk elkötelezett közéletünk, egyre önállóbb és felelősségteljesebb gazdálkodási képességünk az alapja, hogy hosszútávra kidolgozott fejlesztési koncepciónk céljait következetesen megvalósítsuk.
Egységes, a városrészek közötti különbségeket mérséklő településpolitikánk megvalósításával a meglévő feszültségek fokozatos enyhítését lehetségesnek látjuk. Természetesen várost fejleszteni csak a város lakóival együtt tudunk. Ezért a politikai és tömegszervezetekkel együtt arra törekszünk, hogy megtaláljuk Budaörs lakóival a véleménycsere hatékonyabb formáit. Számítunk az itt élő és dolgozó emberek szervezett és öntevékeny tettrekészségére. Hívjuk a városépítésben nem nélkülözhető helyi szakembereket terveink mérlegeléséhez és megvalósításához.
Nem kétséges, hogy hosszú évek, évtizedek szorgalmas és értelmes - sokszor akadályok által nehezített - munkája vár még a város lakosságára és vezetésére. Lesznek gondjaink, csak nagy erőfeszítéssel leküzdhető nehézségeink. Nem lehet azonban, hogy a lehangoltság, a csüggedés kerítsen bennünket hatalmába.
Budaörs nehéz sorsára, az emberi munka gyümölcseként bekövetkezett felemelkedésére, elért eredményeinkre kell gondolnunk, és együtt, közös akarattal, a békés és szép jövőnkben bizakodva kell tennünk városunkért azt, ami önmagunkkal és utódainkkal szemben kötelességünk.
Vissza