Előszó
A világ minden táján készülődnek a Nagy Októberi Szocialista Forradalom A félévszázados évfordulójának megünneplésére. A szocialista országok dolgozói, a hatalom birtokosaivá vált munkások, parasztok, értelmiségiek büszkén veszik számba eredményeiket, a Nagy Október örökségének valóra váltását; a tőkés országok dolgozói pedig abban a biztos reménységben ünnepelnek, hogy a Nagy Október példája, a lenini tanítások előbb-utóbb az ő számukra is meghozzák a tőkés kizsákmányolás alóli felszabadulást, a szabad, békés, szocialista alkotómunka lehetőségét.
Az emberiség történelme folyamán nem volt olyan esemény, fordulat, mely hatásában, nemzetközi jelentőségében a Nagy Októberi Szocialista Forradalomhoz hasonlítható volna. Hiszen ez törte meg az imperializmus világrendszerének addigi egységét, ez váltotta valóra először a szocialista forradalomról kialakított elméleti megállapításokat, ez nyitotta meg a történelem legújabb korszakát, a szocialista forradalmak korszakát, mely a távoli jövendő homályából kézzelfogható közelségbe hozta az osztálynélküli társadalom perspektíváját. Ötven év sem elegendő arra, hogy teljes nagyságában felmérjük, mit adott a Nagy Október az emberiségnek, de arra elegendő, hogy megcáfolhatatlan bizonyítékot szolgáltasson a marxizmusleninizmus igazságának érvényességére.
Az 1917 októberi események ma már: történelem. De Október tartalma, az eszmék valóra váltása: napjaink valósága. Új nemzedékek nőttek fel, új népek, országok kapcsolódtak be a társadalmi fejlődés áramlásába, melyeket Október vörös zászlaja vezet, irányít és lelkesít. Az Októberi Forradalom győzelme nyomán először a földkerekség egyhatodán, ma pedig már négy kontinensen, országok egész sorában az emberiség egyharmada él a szocializmus társadalmi rendszerében, építi, fejleszti szabad hazáját, védi az emberiség békéjét, erősíti a népek barátságát és együttműködését.
A Szovjetunió elmaradott agrárországból a technikai fejlődés magas színvonalán álló elsőrendű világhatalommá, a népek börtönéből a szabad népek hazájává vált. Lenin tanítása és Október győzelme tette képessé a Szovjetunió munkásosztályát, parasztságát és értelmiségét arra, hogy hazáját és annak dolgozó népét a társadalmi haladás legfőbb bázisává tegye, alkalmassá arra, hogy a világon elsőként járva a töretlen úton, le tudja küzdeni a nehézségeket, vissza tudja verni a rátörő ellenséget, rendkívüli erőfeszítéseket és - ha kellett - rendkívüli áldozatokat tudjon vállalni, nemcsak önmaga, hanem más népek, az emberi haladás érdekében is.
Vissza