Előszó
A Budapesti Történeti Múzeum immár több, mint 100 éves múltra tekinthet vissza. Egyike azoknak a városi múzeumoknak, melyeknek alapítását már 1869 óta szorgalmazta Rómer Flóris, mondván, Pest és...
Tovább
Előszó
A Budapesti Történeti Múzeum immár több, mint 100 éves múltra tekinthet vissza. Egyike azoknak a városi múzeumoknak, melyeknek alapítását már 1869 óta szorgalmazta Rómer Flóris, mondván, Pest és Buda történeti emlékeinek gyűjtése nem tűr halasztást. A múzeum alapításától fogva változatos történettel dicsekedhet, számos épületben székelt, elnevezése többször változott. A hozzá tartozó gyűjtemények kialakulása, sorsa is változatos volt.
A városi múzeumok létrejöttének időszaka hazánkban a múlt század második felére, főleg a kiegyezést követő időszakra tehető. Elsősorban a Magyar Történelmi Társulat ülésén elhangzott Rómer-féle javaslat indította el a folyamatot." Ennek szerves része volt a fővárosi múzeum létrehozása. Kezdetben csak a nagy mennyiségű régészeti lelet tárolására és a nagyközönség számára is élvezhető kiállítására gondoltak, de tíz év elteltével már a város történetére vonatkozó írásos és tárgyi emlékek gyűjtését is szorgalmazták. Párhuzamosan folytak tehát a várostörténeti és régészeti tárgyú gyűjtések.
Fővárosi határozatok születtek az új múzeum felállításáról, amelynek szervezésre az akkor még csak 24 éves, de már idősebb pályatársai által is megbecsült szakember, Kuzsinszky Bálint kapott felhatalmazást. A Főváros Gömöri Havas Sándornak,' az aquincumi feltárások kezdeményezőjének közbenjárására megszavazta egy állandó múzeumépület felépítését Aquincumban. Az épület, melyet 1894-ben nyitottak meg, s később két szárnnyal is bővítettek, kezdettől fogva kicsinek bizonyult. Helyszűke miatt az 1896 márciusában tartott Fővárosi Közgyűlés határozattal a Műcsarnok épületét utalta ki a múzeum számára.
1899-ben költözhetett be a Fővárosi Múzeum a városligeti épületbe, akkori gyűjteményével, melynek alapját a millénniumi kiállítás tárgyai, értékes makettek és néhány képzőművészeti alkotás képezték. Későbbi fotótárának alapját is ez évben vetették meg, s a múzeum gyűjtőtevékenysége ettől kezdve lendületesebbé vált. A múzeum különféle gyűjteményeit más-más épületben helyezték el (Városliget, Aquincum, Halászbástya). A Kuzsinszky által kiadott katalógus jól szemlélteti a Fővárosi Múzeum akkori állapotát, gyűjteményeinek jellegét.
Vissza