Előszó
A „Faanyagok kézi és gépi megmunkálása" ö fának, e fontos szerkezeti anyagnak a felépítésével, tulajdonságaival, hibáival, ö megmunkáláshoz szükséges szerszámokkal és gépekkel, valamint a különböző...
Tovább
Előszó
A „Faanyagok kézi és gépi megmunkálása" ö fának, e fontos szerkezeti anyagnak a felépítésével, tulajdonságaival, hibáival, ö megmunkáláshoz szükséges szerszámokkal és gépekkel, valamint a különböző megmunkálási módokkal foglalkozik. A fa viszonylag szilárd, könnyű, megmunkálása egyszerűbb, mint a fémeké, ás jó szigetelőképességgel rendelkezik. Hátránya, hogy nem egynemű anyag, és következtében tulajdonságai különféle irányokban és egy irányon belül is változnak. Hátrányos tulajdonsága a fának a nedvszívóképessége, és az ennek következtében előálló méretváltozás is.
Az erdőben kitermelt fát először fűrészáruvá, rétegelt lemezzé vagy furnérrá dolgozzák fel. Az ipar ezekből a félkészárukból készárut készít a szükségletek kielégítésére. A fa megmunkálásának, technológiai folyamatának helyes megválasztása sok elméleti és gyakorlati ismeretet és tapasztalatot kíván. A gimnáziumi gyakorlati oktatás területén összevont faipari szakmák majdnem azonos szerkezeti megoldásokkal állítják elő készítményeiket, többnyire azonos szerszámokkal és gépekkel.
Ezen rokonszakmáknál hasonló eljárásokkal készül a lapok, az anyagok mindenfajta illesztése, ragasztása és felületkezelése. Balesetvédelmi szabályaik és utasításaik, valamint a tűzbiztonsági szabályaik is azonosak.
A fafeldolgozó iparok közül a bútorgyártás különleges helyet foglal el, mert a bútor olyan használati tárgy, amely az ember közvetlen kényelmére és különböző tárgyainak megóvására alkalmas (ülő- és fekvőbútorok, asztalok, szekrények stb.). Az épületasztalosipar termékei majdnem kizárólag ajtókból és ablakokból állnak, közös gyűjtőnévvel nyílászárószerkezetekből. Az ácsipar termékei, beleértve a parkettázást is, olyan szerkezetek, melyeknek készítése súlyuknál vagy kiterjedésüknél fogva az építkezés helyszínéhez kötött. A mintakészítő munkája elüt az előző szakmák termékeitől, jóllehet a faanyag kézi és gépi megmunkálása azonos. Itt nem beszélhetünk sorozat- vagy tömeggyártásról, mert az öntödék részére készülő faminták egyes darabok. mintakészítőnek elsőrendű rajzi és műszaki ismeretekkel kell rendelkezni, hogy feladatát elvégezhesse.
A fenti szakmáknak csak a munkaterületét lehet szétválasztani, tudásanyagukat azonban nem. Mindegyik munkaterületen ismerni kell a fa anyagát, annak tulajdonságait, valamint a megmunkáláshoz szükséges szerszámokat és gépeket. Az a munka a fenti szakmacsoport közös tudnivalóit foglalja magába a minél jobb és tökéletesebb gyakorlati oktatásért.
Vissza