1.067.664

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar mondat

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Tinta Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 514 oldal
Sorozatcím: Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
Kötetszám: 120
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-9902-72-5
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tovább

Előszó


Vissza

Fülszöveg


inV,! I, '
, 1
Brassai Sámuel (71797-1897) a magyar nyelvtudomány nagy újítói közé tartozott. Kötetünk legfontosabb mondattani tanulmányait tartalmazza.
A három részben megjelent (1860, 1863, 1884) „A magyar mondat" című munka Brassai legfontosabb és legtöbbet idézett műve. Itt fejti ki, hogy a nyelvtudomány induktív tudomány, és szembeállítja az induktív módszert a spekulatív grammatikával. Az 'induktív'jelző nála 'empirikust' jelent, és nem ellentéte a dedukciónak. A beszéd alapegysége a mondat, amelynek tartóoszlopa az ige. Brassai támadja azokat a nézeteket, amelyek a mondatot lényegében a nyelv területén kívül esőnek tartják. A többi mondatrész az ige 'határozói', az igéhez való viszonyukat az esetragok és viszonyszók jelzik. A magyar mondat szerkezetének alappillére nem a nomi-nativusi alany és az állítmány kettőssége, hanem az ismert és új információ megkülönböztetésén alapuló 'inchoativum' és 'mondatzöm'. Brassai lényeges meglátása, hogy a mondat vizsgálatában mindig az... Tovább

Fülszöveg


inV,! I, '
, 1
Brassai Sámuel (71797-1897) a magyar nyelvtudomány nagy újítói közé tartozott. Kötetünk legfontosabb mondattani tanulmányait tartalmazza.
A három részben megjelent (1860, 1863, 1884) „A magyar mondat" című munka Brassai legfontosabb és legtöbbet idézett műve. Itt fejti ki, hogy a nyelvtudomány induktív tudomány, és szembeállítja az induktív módszert a spekulatív grammatikával. Az 'induktív'jelző nála 'empirikust' jelent, és nem ellentéte a dedukciónak. A beszéd alapegysége a mondat, amelynek tartóoszlopa az ige. Brassai támadja azokat a nézeteket, amelyek a mondatot lényegében a nyelv területén kívül esőnek tartják. A többi mondatrész az ige 'határozói', az igéhez való viszonyukat az esetragok és viszonyszók jelzik. A magyar mondat szerkezetének alappillére nem a nomi-nativusi alany és az állítmány kettőssége, hanem az ismert és új információ megkülönböztetésén alapuló 'inchoativum' és 'mondatzöm'. Brassai lényeges meglátása, hogy a mondat vizsgálatában mindig az élő beszédből kell kiindulni. Vonatkozik ez mindenekelőtt a szórendre, mivel a szóló mindig tekintettel van a hallóra mondanivalójának megfogalmazásában.
Brassainak „A bővített mondat" című tanulmánya a magyar mondatról szóló három részhez negyedik részként csatlakozik, és a mondatrészek szerepét veszi górcső alá.
„A mondat dualizmusa" című munkájában újból felsorakoztatja az alany-állítmány fogalmaira támaszkodó nyelvtani elemzés elleni érveit. Ebben a tanulmányában elsősorban német és francia példákra támaszkodva fejti ki részletesen szórendi elméletét.
A kötet utolsó tanulmánya „A szórend és accentus", amely talán a legtöbb vitát váltotta ki. Brassai alapállítása az, hogy a magyar mondatban csak egyetlen főhangsúlyos elem fordulhat elő, és ez a hangsúly vagy az igére, vagy az ige előtti elemre (a mondatzöm első elemére) esik. Az ige mögötti elemek nem lehetnek főhangsúlyosak, az inchoativum pedig mindig hangsúlytalan. Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza

Brassai Sámuel

Brassai Sámuel műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Brassai Sámuel könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem