Előszó
Minden gép bizonyos erőkifejtéssel dolgozik, a gépek mélyrehatóbb megismerése tehát csak úgy lehetséges, ha tanulmányozzuk az erők tulajdonságait, törvényszerűségeit és hatásait. A műszaki mechanika az a tudomány, amelyik a gyakorlati felhasználás szempontjából foglalkozik az erőkkel és az erők hatásaival.
Az erőknek egy testre való hatása különböző lehet. Előfordulhat például, hogy valamely test a ráható erő hatása alatt mozgásba jön, mozognak a különböző járművek, de mozgást végeznek a gyárak legkülönbözőbb gépeinek alkatrészei is. Lehetséges az is, hogy a test az erő hatására helyzetét nem változtatja ugyan, de megváltozik az alakja, pl. elgörbül vagy eltörik. Előfordul igen sokszor, hogy két vagy több erő olyan módon hat egy testre, hogy az nyugalomban marad. Ilyenkor azt mondjuk, hogy a test egyensúlyban van. Az erők egyensúlya számos olyan technikai alkotásnak képezi alapját, amelyeket nem tekintünk gépeknek, mert nem mozognak és semmiféle munkát nem végeznek, de amelyek rendkívül fontosak a gazdasági és technikai élet szempontjából. Ilyenek pl. a hidak.
Aszerint, hogy milyen természetű erőhatásokról van szó, a mechanikát a következő fejezetekre szokás osztani:
1. Statika, az egyensúlyban levő erőkkel és az egyensúlyi feltételekkel foglalkozik.
2. Szilárdságtan, la szerkezeti alkatrészek méretezését tárgyalja. Ez abban áll, hogy a kérdéses szerkezeti alkatrész méreteit úgy kell előre meghatározni, hogy az a ráható erők hatása alatt se el ne törjön, se pedig maradandó vagy gyakorlatilag számbavehető alakváltozást ne szenvedjen.
3. Kinematika, a mozgást és la mozgás törvényszerűségeit tárgyalja anélkül, hogy a mozgást okozó erőket figyelembe venné.
4. Dinamika, a mozgató erők törvényszerűségeit tárgyalja.
5. Energetika, a munkával és a munkaképességgel foglalkozik.
Vissza