Előszó
1987-ben, dr. MÜLLER Róbert, Társaságunk alapító főtitkára által indított lapunk az ITERUM GAUDEAMUS 20. évfolyamához érkezett. A lap 20 éves történetéről külön írásunkban számolunk be.
Az...
Tovább
Előszó
1987-ben, dr. MÜLLER Róbert, Társaságunk alapító főtitkára által indított lapunk az ITERUM GAUDEAMUS 20. évfolyamához érkezett. A lap 20 éves történetéről külön írásunkban számolunk be.
Az időközben Évkönyvvé átalakult ezévi kiadványunk megszerkesztésénél nem kis gondot okozott az a sok évforduló, amelyről illik megemlékeznünk. Ezek jórésze sajnos a kereszténység elveivel aligha összeegyeztethető ugyanakkor az emberiségre, a történelemre, de főként a politikára oly jellemző tulajdonságra, jelenségre a bosszúállással függ össze. Ezért is választottuk a kötet címéül is ezt.
Az elmúlt évben, emlékeztünk meg - a tragikus körülmények miatt ünneplésről ugyanis aligha lehetett szó, holott arra készültünk - a Népfelkeléses Forradalom és Szabadságharc 50. évfordulójáról, amelynek idegen erők általi leveretése után a győztesek által megbízottak kegyetlen bosszút álltak a legyőzötteken. Ez a bosszú nagyobb és kegyetlenebb volt, mint az ezt több mint 100 évvel megelőző, 1848-as Forradalom utáni. A mindössze alig két hétig tartó 1956-os Forradalom utáni években 230 embert végeztek ki szemben az 1848 utáni megtorlással, ahol a másfél éves szabadságharc utáni megtorlásnak „csak" 110-120 kivégzett áldozata volt. Míg 1848 után 1200-2000 embert ítéltek el, addig 1956 után 5632-főt börtönöztek be és 13 ezret pedig, internáltak. Miközben a II. világháború háborús bűnöseinek nyilvánított vezetőinek a felelősségre vonása után az európai államokban egyre-másra szüntették be a halálbüntetést Európán kívüli államokban továbbra is folytatták a bosszúállásnak ezt a fajtáját azokon is, akiknek konkrétan vér nem tapadt a kezükhöz. így került hóhérkézre Adolf Eichman is - aki az európai zsidóság deportálását irányította - akit a háború befejeződése után több mint 15 évvel Argentínából raboltak el és állítottak izraeli bíróság elé. 45 évvel ezelőtt halálra ítélték, s bár voltak ott is ennek ellenzői, kivégezték és hamvait a tengerbe szórták.
Kiadványunkban - a már évek óta kialakult témakörök szerint - rendre megemlékezünk, beszámolunk mindazokról a személyekről, eseményekről, amelyekről úgy gondoljuk, hogy érdekelhetik olvasóinkat. Noha, napi politikai események tárgyalásától - Társaságunk alapszabályának megfelelően - óvakodunk néha elkerülhetetlen, hogy amikor immáron történelmi tényeket felemlítünk azoknak napjainkra való vetülete is felbukkanjon. Éppen ezért olvasóinkra bízzuk, hogy ki-ki miként veti össze ezeket a saját ismereteivel és értékeli azokat.
Vissza