1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A közösség szolgálatában

Im memoriam Kiss István (1939-1993)

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Tíz éve már, hogy Kiss István elment közülünk, itt hagyva családját, hivatását, 29 évig igazgatott művelődési házát, fotóit, filmjeit, rajzait, megannyi barátságra emlékeztető vízilovait és még oly... Tovább

Előszó

Tíz éve már, hogy Kiss István elment közülünk, itt hagyva családját, hivatását, 29 évig igazgatott művelődési házát, fotóit, filmjeit, rajzait, megannyi barátságra emlékeztető vízilovait és még oly sok mindent, hogy számba venni is lehetetlen. Itt hagyott egy egész életművet. Hatalmas formátumú ember volt, tele szebbnél-szebb tervekkel, világfordító gondolatokkal és indulatokkal.
"A közösségi ember eszményként való vállalása hosszú folyamat, s mindig is éltető közösséget feltételez. Mi csak indítani tudunk, a klubban eltöltött néhány év azonban jó irányba lendít; az innen kikerülő fiatalok bárhová kerülnek, keresik a közösséget, ha nem találják, teremtenek maguknak." - írta 30 évvel ezelőtt (!), 1973-ban, a tanítóképzős szakdolgozatában.
S lám, e kötet maga is szavait igazolja, hisz megszületése is a művelődési házban és a klubban felnőtt és közösségi létre szocializálódott egykori fiatalok munkájának eredménye. Kell-e ennél hitelesebb igazolás egy életműnek, annak a balástyai három évtizednek, amelynek néhány dokumentumát veheti most kezébe a Kedves Olvasó.
Tisztelői - sokan voltak - a legkülönfélébb jelzőket aggatták rá: nevezték polihisztornak, ötletmesternek, reneszánsz embernek. Önmagát azonban "csak" népművelőnek tartotta. A maga által írt idézőjel azonban önérzetesen és pontosan érzékeltette életformaként élt hivatásának fontosságát, nagyszerűségét. Nem halmozott föl soha semmit, nem volt más kincse, csak a méltósága, arra azonban érzékenyen vigyázott. Ez néha sikerült, néha nem - néha kitüntették, néha fegyelmezték (volna).
Öntörvényű személyisége és gondolkodása hol a hatalom, hol a sajtó érdeklődését vívta ki. Utóbbi eredménye az a vele és róla készült számtalan riport és interjú, amely a megyei és országos lapokban, rádióban és televízióban megjelent. Ezekből válogattuk a kötet egyik részét. Munkásságát jól jellemzi, hogy róla sokkal több írás jelent meg, mint tőle. Nem volt teoretikus alkat, 8 évet felölelő önfelmérését sem a tudománynak írta: maga akart meggyőződni arról, hogy nem "lusta disznó" és nem "éli világát". S bár írásokban nem bővelkedik hagyatéka, jó szívvel minősíthetjük annak szinte valamennyi klubnapjóját, mint ahogy a közreadott részlet is ezt bizonyítja. Kötetünk legyen a tisztelgő emlékezés dokumentuma. Vissza

Tartalom

Török József: Előszó7
Kiss István: Klubnapló 1966 (részlet)9
Sz. Lukács Imre: "Az igazi élmény forrása a közösség"31
Kiss István: A klub szerepe a falusi fiatalság életében31
Szémann Béla: Az utolsó reneszánsz ember51
Angyalosi László - Hegyi Imre: Volt egyszer egy ember (részlet)55
Kiss István: Volt! Van... lesz... egy klub Balástyán?58
Borzák Tibor: Balástya és népművelője61
F. Almási Éva: Többek ügye63
Kiss István: Tények, adatok egy falusi népművelő szakmai életéből (részletek)70
Horváth Dezső: Szolgálni az embereket84
Mátraházi Zsuzsa: "Csak" népművelő86
K. B.: 3300 színes papírkocka88
Horváth Dezső: Az ötletmester90
Kiss István: Mire ösztönöz a helyi társadalom?92
Török Erzsébet: "Hazudtunk évtizedeken át..."95
Pacsika Emilia: Kispista97
Hegyi Imre: Névjegy99
Horváth Dezső: Kiss István halálára109
Kruzslicz Pál: Nekrológ110
Balipap Ferenc: Balástyai Kiss Pista111
Török József: Előszó Kiss István: Balástyai képek c. könyvéhez113
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A közösség szolgálatában A közösség szolgálatában A közösség szolgálatában A közösség szolgálatában
Állapot:
940 ,-Ft
8 pont kapható
Kosárba