Előszó
Dr. Lőrincz József nyugalmazott bv. dandártábornok, habilitált, címzetes egyetemi tanár 1944. április 9-én Szekszárdon született pedagógus szülők gyermekeként. Gyerekkorát, középiskolás éveit Pécsett töltötte.
A pécsi jogi egyetem elvégzése után, 1967 nyarán a tököli Fiatalkorúak Bv. Intézetében kezdett dolgozni nevelőként. Az ott eltöltött öt év szakmai, emberi élményei alapvetően, egész életre szólóan meghatározták érdeklődési körét, elkötelezettségét.
1972-ben a Rendőrtiszti Főiskola újonnan alakult Bv. Tanszékére vezényelték, feladata kezdetben a büntetés-végrehajtási jog tantárgy struktúrájának felépítése és oktatása volt. Itt dolgozott együtt Horváth Tibor professzorral, akit máig tanítómesterének tekint.
1982 márciusában a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára került, ahol a személyi állomány képzésének szervezését, felügyeletét ellátó alosztály vezetőjévé nevezték ki.
A Rendőrtiszti Főiskolára 1985 elején vezényelték újra, ezúttal a büntetés-végrehajtási tanszék vezetőjeként. Egyik legfontosabb feladatának a tanszéknek mint tudományos kutatóhelynek fejlesztését tekintette: a tanszék a 80-as évek végére a fellendülő szakmai kutatások egyik bázisává vált.
A rendszerváltás után a büntetés-végrehajtási ismeretek valamennyi jogi karon tantárgy lett. A Bv. tanszék kiváló kapcsolatokat ápolt a jogi egyetemekkel, valamint a Legfőbb Ügyészséggel; ez is hozzájárult ahhoz, hogy a büntetés-végrehajtási jog tudományos és oktatási háttéranyaga viszonylag hamar megszületett.
Dr. Lőrincz József, aki időközben, 1993-ban kandidátusi fokozatot szerzett a „Fiatalkorúak szabadságelvonással járó büntetőjogi szankcióinak végrehajtása" című disszertációjával, a Rendőrtiszti Főiskola Bv. Tanszékét 1985-től 1999-ig 14 éven át vezette sikeresen; munkájának és a tanszék tevékenységének köszönhetően az intézmény falai közül szakmailag felkészült, modern szemléletű, elkötelezett tisztek sokasága került ki, akik megállták a helyüket, és közülük számosan a büntetés-végrehajtási szervezet vezetői körének tagjai lettek.
1998-tól 2001-ig az RTF főigazgatójának tudományos helyettese volt, majd ezt követően bontakozott ki széleskörű egyetemi oktatói tevékenysége, amely három jogi egyetemhez, a szegedihez, a miskolcihoz és az ELTE Állam és Jogtudományi Karához is kapcsolódik. Az utóbbi egyetemen 2009-ben habilitál, majd címzetes egyetemi tanárrá nevezik ki.
Dr. Lőrincz József tudományos, kutatói érdeklődése számos területet ölel fel: a magyar börtönügy története; a fiatalkorúak büntetés-végrehajtása; a büntetőpolitika és a büntetés-végrehajtás viszonya; a büntetés-végrehajtás társadalmi kapcsolatai és kontrollja; a büntetés-végrehajtás tudományos művelésének kérdései, és még sorolhatnánk.
Vissza