Előszó
"Azoknak ajánljuk ezt a könyvet, akiket 30 éves büntetés-végrehajtási szolgáltunk során tiszteltünk és szerettünk, és akiktől tanultunk."
(A szerzők)
A börtönpszichológia intézményes művelése a...
Tovább
Előszó
"Azoknak ajánljuk ezt a könyvet, akiket 30 éves büntetés-végrehajtási szolgáltunk során tiszteltünk és szerettünk, és akiktől tanultunk."
(A szerzők)
A börtönpszichológia intézményes művelése a II. világháború után kezdődött el az angolszász államokban. Magyarországon a tudományág közel 30 éves múltra tekint vissza, mivel az 50-es, 60-as évek politikai társadalmi berendezkedése nem tette lehetővé sem általában a pszichológia, sem pedig a büntetés-végrehajtási környezetben alkalmazott lélektan művelését. A 70-es évek közepén született egy „Büntetés-végrehajtási pszichológia'' c. főiskolai jegyzet (Csetneky, 1975), amelyet ezzel a mostani munkánkkal kívánunk felváltani. Az első jegyzet kiadása óta eltelt több mint 25 év alatt jelentős fejlődés ment végbe nemcsak az igazságszolgáltatásban és a börtönrendszerekben, hanem a börtönpszichológia ismeretanyagában is. Ezen jegyzet szerzői előtt komoly dilemmaként jelentkezett, hogy a hatalmas nemzetközi és a jóval csekélyebb hazai anyagból mit tegyenek közkinccsé a büntetés-végrehajtási szakmai közvélemény számára. Miután a szerzők mintegy három évtizede dolgoznak e szakterületen, ezért mind elméleti, mind gyakorlati szinten egy karakterisztikus irányvonalat követnek: elkötelezett hívei a fogvatartottak reszocializációjának. Ez az attitűd csak részben határozza meg a szelekciót, a másik igen fontos kérdés, hogy kinek írjuk a jegyzetet és az illető mire fogja ezt használni.
Elsősorban nyilván a Rendőrtiszti Főiskola hallgatói számára készül a jegyzet, akiknek fontos, hogy alapvető ismereteket szerezzenek a börtönök működésének pszichológiai vonatkozásairól.
A második csoport, amelyet megcéloztunk, az igazságszolgáltatás folyamatában résztvevő szakemberek, elsősorban természetese: a büntetés-végrehajtás, a központi és helyi vezetői és mindazok a szakemberek, akik közvetlenül foglalkoznak a fogvatartottak életének irányításával. Az várjuk, hogy az ő szemléletüket a könyv segíteni fogja, reálisabban felismerhetik, hogy a büntetés-végrehajtás mely területein kaphat szerepet, feladatot a pszichológia és művelője, a pszichológus. Különösen fontosnak tartjuk, hogy a jogtudomány területein dolgozó szakemberek tájékozódási forrásként használhassák a jegyzetet, hiszen az ő szemléletük és gyakorlati eljárásuk alapvetően befolyásolja a börtönügy helyzetét.
A harmadik csoportot a börtönpszichológusok és mindazok a pszichológusok és szociális munkások jelenthetik, akik a totális intézményekben (pl. javító-nevelő intézetekben) deviáns személyekkel foglalkoznak. Úgy gondoljuk, nem mondhatunk le arról, hogy fontos ismereteket, gondolkodási keretet, komplex szemléletmódot adjunk a börtönpszichológusok számára, amely különösen a pályakezdő kollégák részére nélkülözhetetlen lehet, illetve hasonlítási keretet a más szaktárcákhoz tartozó intézményekben dolgozó kollégáknak.
Vissza