1.062.132

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Borsod-Abaúj-Zemplén megye lakossági infrastruktúrája

Szerző
Szerkesztő
Miskolc
Kiadó: B.-A.-Z. megyei II. Rákóczy Ferenc Könyvtár
Kiadás helye: Miskolc
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 200 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-7571-53-1
Megjegyzés: Angol és orosz nyelvű összefoglalóval. Fekete-fehér ábrákkal illusztrálva. Készült 1000 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A II. világháború utáni évtizedekben mindenekelőtt városfejlesztés folyt Magyarországon; a szaktudományok, így a földrajz figyelme is a településhálózat különböző típusú elemei között elsősorban a... Tovább

Előszó

A II. világháború utáni évtizedekben mindenekelőtt városfejlesztés folyt Magyarországon; a szaktudományok, így a földrajz figyelme is a településhálózat különböző típusú elemei között elsősorban a városok felé fordult. A falusi térségek jövőjéről, sorsáról meglehetősen sematikus elképzelések alakultak ki; úgy véltük - vagy legalább is hinni kívántuk hogy a városhálózat hierarchikus lépcsőinek kiépítése, a városok fejlesztése, kisugárzó hatásuk a falvakban fellépő gondokat /munkaerőfelesleg, hiány a szolgáltatásokban, infrastruktúrában stb./ automatikusan megoldja; másrészt elegendő néhány modell, néhány séma kidolgozása és alkalmazása a zökkenőmentesen működő, feszültségektől mentes"szocialista falu" kialakításához-kialakulásához. A magyar falvak azonban nem az elképzelt úton haladtak, pontosabban kiderült, hogy nem lehet egyetlen, azonos fejlődési pályára terelni mindegyikőjüket. Falufejlődésünk legjelentősebb vonásává a 70-es, 80- as években épp a differenciálódás volt. A városokhoz, iparvidékekhez, ipari munkahelyekhez való kötődés lehetőségei, a lakásövezetet, agglomerációk terjeszkedése, az agrártermelés eltérő színvonala, jövedelmezősége, a mezőgazdasági kistermelés méretei, az alapfokú ellátás fokozódó különbségei /alapfokú intézmények körzetesítése!/ igen eltérő fejlettségű, eltérő életkörülményeket biztosító, s szükségképpen eltérő jövőjű falusi térségeket alakítottak ki. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ
Bevezetés 1
I. fejezet Borsod-Abaúj-Zemplén megye mint modell terület 4
1.1. Az infrastruktúra fajtái és tanulmányozásának szempontjai 4
1.2. A megye gazdaságföldrajzi jellemzése 17
1.3. A megye településhálózata és falusi településeinek típusai 41
II. fejezet A lakossági infrastruktúra faktoranalízise Borsod-Abaúj-Zemplén megye falusi településeiben 63
2.1. A kutatási feladatok és az adatbank összeállítása 65
2.2. A falusi települések lakossági infrastrukturális fejlettségének területi különbségei 72.
2.3. A faktoranalízis eredményei és tartalmi interpretálása 102.
III. fejezet A falusi települések lakossági infrastruktúrájának típusai 133.
3.1. Gyorsan fogyó népességű, alapfokon ellátatlan kedvezőtlen életkörülményeket nyújtó, kiépítetlen műszaki infrastruktúrájú és közlekedési helyzetű, egysíkú funkciókkal rendelkező kis- és aprófalvak (11., 6., 12. cluster) 136.
3.1.1. Halmozatlan hátrányos helyzetű, hegy- és dombvidékű aprófalvak, egyoldalú agrár jelleggel, előrehaladott demográfiai erózióval, kiépítetlen alapfokú intézményhálózattal és műszaki infrastruktúrával, kedvezőtlen közlekedési helyzettel és kedvezőtlen lakásállománnyal (11. cluster) 139.
3.1.2. Határozottan agrár jellegű, kedvezőtlen életkörülményeket nyújtó többségében hegy- és dombvidéki apró és kisfalvak demográfiai erózióval, igen hiányos és egyenlőtlen megoszlású intézményhálózattal, kiépítetlen műszaki infrastruktúrával, városoktól távol rossz közlekedési helyzettel (6. cluster ) 143.
3.1.3. Gyorsan fogyó népességű, hiányos alapfokú intézményhálózattal, kiépítetlen műszaki infrastruktúrával, kedvezőbb közlekedési helyzettel, agrár foglalkozási szerkezettel rendelkező kis- és aprófalvak (12. cluster) 147.
3.2. A lakóövezethez tartozó csökkenő népességű
részlegesen, illetve kiépítetlen intézményellátottságú , átlagos műszaki infrastrukturával,
lakásállománnyal és felszereltséggel rendelkező közepes és kisméretű falvak (10., 7. és 13.
cluster) 150
3.2.1. A belső lakóövhöz tartozó csökkenő népességű, kiépítetlen intézményhálózatú, átlagosnál valamivel rosszabb műszaki infrastruktúrájú, ipari-agrár foglalkozási szerkezetű kisméretű lakófalvak (10. cluster) 150.
3.2.2. Csökkenő népességű, részlegesen kiépített intézményhálózatú , átlagos műszaki infrastruktúrájú és lakásállományú, lakó-agrár funkciójú átlagos életkörülményeket nyújtó kis- és középméretű falvak (7., 13. cluster) 156.
3.3. A Sajó-völgyi agglomeráció és lakóövezet községei (9. , 8. cluster) 160.
3.3.1. A Sajó-völgyi agglomeráció és lakóövezet dinamikusan növekvő népességszámú, átlagosnál kedvezőbben kiépített intézményhálózatú és műszaki infrastruktúrájú, jó közlekedési helyzetű, ipari foglalkozási szerkezetű települései (9. cluster) 160.
3.3.2. A Sajó-völgyi agglomerációhoz szorosan kapcsolódó stagnáló népességű hegy- és dombvidéki átlagosan kiépített intézményhálózatú és köz3.4. Agrár-vegyes foglalkozási szerkezetű, stagnálócsökkenő népességű kiépített alapellátással, átlagosnál kedvezőbb műszaki infrastruktúrával rendelkező közepes méretű falvak (4. cluster) 169.
3.5. Dinamikusan fejlődő, kiépített alapellátással és kisvárosi intézményekkel, városias műszaki infrastruktúrával rendelkező, iparosodott települések (3. és 2. cluster) 173.
Összegzés 179
Irodalom 181
Rezümé 197

Dr. Sikos T. Tamás

Dr. Sikos T. Tamás műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Sikos T. Tamás könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem