Fülszöveg
Világválság? Kiábrándultság? Az újrakezdés tétovasága? Nem, a könyvet nem az elmúlt néhány hónapban írták, gyors, kilábalást segítő kalauznak. Ezt az 1944-ben keletkezett, s 1947-es magyar kiadásában szinte már hozzáférhetetlen, nagysikerű Maugham-regényt azonban nagyon fontos ismét az olvasók kezébe adni: az 1929-es világválság, az abból való kiútkeresés, az egyszerű élet és spirituális út megtalálásának kavargó története mára még aktuálisabbá teszi a művet, mint saját megjelenésének ideje. Vallást, eszmét, életkedvet keresgél a "másként gondolkodó" főhős, Larry, első világháborús pilótaként, matrózként, bányászként, eszmélkedő, buzgó tanítványként kolostorokban és India bölcselőinél - hogy a végén harmonikus New York-i taxisofőrként búcsúzzunk tőle. Az ő kalandjait a saját szemszögükből feldolgozó, hozzá kapcsolódó emberek - amerikai milliomosok, sznobok, párizsi művész-túlélők - hibái is éppoly tanulságosak és főleg szórakoztatóak, mint az ő megigazult, lemondásra és...
Tovább
Fülszöveg
Világválság? Kiábrándultság? Az újrakezdés tétovasága? Nem, a könyvet nem az elmúlt néhány hónapban írták, gyors, kilábalást segítő kalauznak. Ezt az 1944-ben keletkezett, s 1947-es magyar kiadásában szinte már hozzáférhetetlen, nagysikerű Maugham-regényt azonban nagyon fontos ismét az olvasók kezébe adni: az 1929-es világválság, az abból való kiútkeresés, az egyszerű élet és spirituális út megtalálásának kavargó története mára még aktuálisabbá teszi a művet, mint saját megjelenésének ideje. Vallást, eszmét, életkedvet keresgél a "másként gondolkodó" főhős, Larry, első világháborús pilótaként, matrózként, bányászként, eszmélkedő, buzgó tanítványként kolostorokban és India bölcselőinél - hogy a végén harmonikus New York-i taxisofőrként búcsúzzunk tőle. Az ő kalandjait a saját szemszögükből feldolgozó, hozzá kapcsolódó emberek - amerikai milliomosok, sznobok, párizsi művész-túlélők - hibái is éppoly tanulságosak és főleg szórakoztatóak, mint az ő megigazult, lemondásra és önkorlátozásra tanító sorsa.
Szerelmes nagyregény házasság vagy halál nélküli lezárással? Nehéz elképzelni, de Somerset Maugham életének egyik utolsó sikerkönyvében (1945-ben jelent meg) részletesen lemagyarázza, hogyan állította össze a receptet: valódi ismerőseit írta meg álneveken, a húszas-harmincas évek amerikai figuráit a Chicago-London-Párizs-Riviéra négyszögben, angol nézőpontból. Egyben a saját nagyvilági életét és írói módszertanát, valamint a nagy gazdasági világválság közvetlen hatását.
Az már csak az előzékeny, elegáns, ironikus elbeszélő ajándéka, hogy pazar figurákról, a kozmopolita Párizs hírhedt alakjairól olvashatunk, krimibe illő féltékenységi drámát követhetünk. S a két nagyháború közt, akár most is, piciny reménysugár, hogy az általános káoszban is vannak követhető, példaszerű, a tömeg feltartóztathatatlannak vélt sodrása elől kimenekítő "életvezetési módok".
Ezeket próbálgatja hol szellemi segítőtársakkal, hol kicsinyes gáncsoskodások között lavírozva Larry, ez a titokzatos fiatalember.
Vissza