Előszó
Mohács a hazai történelem közel ezerszáz éves időszakából mindenki számára az 1526-os csatavesztést jelenti.
Ezt a témát számos kutató a mögöttünk lévő másfél évszázadban megkísérelte feldolgozni, de a kutatások eredményei még ma sem vitamentesek.
A történészek érdeklődése ebben a témában - mindig a jubiláris csataévfordulók éveihez igazodott.
A mohács várossal foglalkozó feltáró munkák (vagy helytörténeti kutatások) már kisebb érdeklődés mellett történtek és egyes időszakok részterületeire is vonatkoztak.
Kétségtelen, hogy az elmondottak ellenére máig a város történetével\ történelmével foglalkozó bibliográfia a félezret is meghaladja, melyek jelentős hányada helytörténeti kutatás.
Mégis hézagos városunk történelme, bizonyos társadalmi vonatkozásai feltáratlanok vagy összefoglalásuk hiányzik, tehát közvetlen megismerésükre nincs mód.
Mohács 900 éves évfordulóján az önkormányzat által létrehívott Emlékbizottság és a Városvédő Egyesület fontosnak tartotta, hogy városunk történelmének hiányzó lapjait kiegészítse olyan tanulmányokkal, melyek hézagpótlóak és egy általános város-monográfia részei lehetnek.
A tanulmánykötet szerzői témáink avatott kutatói, a könyv szerkesztője az anyag biztoskezű rendezője. Kiadványunk értékét emeli, hogy a tanulmányok után arhontológiát és bibliográfiát is találunk, melyek segítenek eligazodni városunk történetében.
Mohács 900 éves történetét átfogó jubileumi kiadványunkat tisztelettel ajánlom mindazoknak, akik érdeklődnek lakóhelyük kilenc évszázados eseményei iránt, ajánlom iskoláinknak tananyagi használatra. Ajánlom minden lokálpatriótának, akik városunk irodalmának gyűjtői.
Végezetül megköszönöm a szerzőknek és Ódor Imre szerkesztőnek körültekintő és értékes munkájukat, és kívánom minden olvasónak, lapozza a könyvet olyan szertettel, mint ahogy azt az ötlet megszületésétől a könyv megjelenéséig valamennyi közreműködő átnyújtja számunkra.
Mohács, 1993. augusztus 20.
Kuti István polgármester
Vissza